Ruský parlament prijal „drakonický“ zákon

Monitorovací výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) dnes prostredníctvom svojich spravodajcov pre Rusko vyzval ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby nepodpísal kontroverzný zákon, ktorý 150-násobne zvyšuje pokuty za účasť na nepovolených zhromaždeniach.

Návrh legislatívy zvyšuje maximálnu výšku pokuty pre ľudí, ktorí sa zúčastnia na nepovolenom zhromaždení, z 2000 rubľov (48,50 eura) na 300.000 rubľov (7271 eur). Pre verejných činiteľov sa najvyššia pokuta zvýšila na 600.000 rubľov (14.542 eur).

Rada federácie – horná komora ruského parlamentu, podporila kontroverzný zákon takmer jednohlasne. Proti hlasoval len jeden poslanec. Poslanci dolnej komory, Štátnej dumy, ho schválili v utorok pred polnocou po asi 11-hodinovej debate pomerom hlasov 241:147. Zákon musí ešte podpísať Vladimír Putin.

Oponenti legislatívy hovoria, že zákon je len reakciou na protivládne protesty spred niekoľkých mesiacov, ktoré boli doteraz najväčšie, aké Putin počas svojej éry zažil.

„Kritika verejných autorít sa stáva v tejto krajine hlavným kriminálnym činom,“ povedal Gennady Gudkov, opozičný poslanec Štátnej dumy – dolnej komory parlamentu. „Je to drakonický zákon,“ dodal.

Ruský prezident zákon obhajuje tým, že tvrdšie pravidlá sú plne v súlade s európskymi normami.

Spravodajcovia monitorovacieho výboru PZ RE pre Rusko Andi Gross zo Švajčiarska a György Frunda z Rumunska zaslali výzvu najskôr členom Rady federácie, aby nenasledovali príklad Štátnej dumy.

„Toto opatrenie spochybní slobodu slova a slobodu zhromažďovania. Bude symbolom stratenej príležitosti na posilnenie demokratického procesu v Ruskej federácii," uviedli spravodajcovia pre Rusko vo svojej výzve.

Zároveň poukázali, že prijatie zákona bude znamenať zastavenie dynamického procesu aktivizácie občianskej spoločnosti, ktorá bola zaznamenaná v poslednom polroku po predošlých masových demonštráciách.

„Dynamická aktivita spoločnosti má byť využívaná na presadzovanie reforiem, a nie, aby bola zakazovaná," píše sa v správe.

Na druhej strane niektorí odborníci a aktivisti sa zhodujú, že aj keď je účelom zákonu umlčať opozíciu, v konečnom dôsledku môže mať presne opačný efekt.

„Stále som diskutovala o tom, či ísť alebo neísť (na protest do Moskvy) 12. júna. Teraz ostala len jedna možnosť,“ povedala psychologička a blogerka Júlia Rubleva.

Podľa správy spravodajcov pre Rusko v tejto krajine už existuje dobre zavedený systém demokratických štandardov a súdnych postupov aj pre nepovolené zhromaždenie davu ľudí, najmä keď dochádza k násilnostiam či škodám na majetku, a netreba zavádzať nové, prísnejšie postupy.

(EurActiv/TASR/Reuters)