Rusko zvažuje zákaz kvetín z Holandska

(zdroj: bertknot/Flickr)

Rastliny dovážané z Holandska obsahujú škodcov a ohrozujú tak ruské hospodárstvo, povedal tento týždeň šéf ústredného dozorného orgánu Rosselkhoznadzor Sergej Dankvert. Ruskí kontrolóri zaznamenali viacero prípadov výskytu tzv. karanténnych organizmov.

Ruská federácia minulý rok doviezla 30 tisíc ton holandských kvetín za 225 miliónov dolárov. Zákaz ich dovozu by mohol byť rozšírením obchodnej vojny s Európskou úniou, ktorá sa doteraz sústredila najmä na potraviny s krátkou dobou expirácie. Potravinové embargo je podľa vládneho kabinetu symetrické opatrenie, ktoré potrvá tak dlho ako európske sankcie.

Ruský denník Gazeta uviedol, že zákaz dovozu sadeníc by sa dotkol aj domácich pestovateľov. Krajina preto začala intenzívnejšie rokovať s Kolumbiou, ktorá by výpadok mohla nahradiť.

Podľa poľnohospodárskeho zväzu LTO Nederland sú holandské kvety v poriadku. Hovorca LTO Maarten Leseman tvrdí, že ruská vláda len hľadá výhovorku: „Skutočný dôvod je politický a tým by mohol byť tribunál.“

Kvety a zostrelené lietadlo

V Holandsku sa v súvislosti s výročím zostrelenia dopravného letu MH-17 zintenzívnili úvahy, že udalosť by mal prešetriť medzinárodný tribunál. Na palube malajzijského lietadla boli najmä Holanďania. Spomienková akcia na obete nešťastia prebiehala aj v Moskve.

Vyšetrovanie tragédie bolo tiež predmetom nedávneho telefonického rozhovoru medzi premiérom Markom Ruttem a prezidentom Vladimirom Putinom. Putin však vytvorenie nezávislého súdu označil za „predčasné a kontraproduktívne“. Rusko dlhodobo odmieta svoj podiel zodpovednosti za pád lietadla a odmieta aj jeho údajnú „politizáciu“.