Rusko obviňuje Rumunsko zo špionáže

Tento pondelok (16. augusta) ruská Národná bezpečnostná služba vyhlásila, že vypovedala rumunského diplomata Gabriela Grecu po tom, čo ho údajne prichytili priamo pri tom, ako sa snaží získať tajné vojenské informácie, napísala tamojšia tlač.

„Ak sa potvrdí, že ruské tvrdenia sú opodstatnené a rumunské nie sú, môže to vyvolať zhoršenie bilaterálnych vzťahov nielen na politickej úrovni, ale aj v hospodárskych vzťahoch,“ cituje rumunská stránka HotNews Kosačeva.

Bukurešť odpovedala na ďalší deň tým, že recipročne nariadila ruskému diplomatovi, aby opustil krajinu do 48 hodín.  Moskva na to povedala, že bude na vypovedanie svojho veľvyslanca reagovať. „Vyhradzujeme si právo odvetne konať,“ píše sa v prehlásení ruského ministerstva zahraničných vecí bez toho, že by zachádzalo do detailov.

NATO ako nepriateľ

Podľa Kosačeva rumunský diplomat v Moskve zháňal materiály skôr pre NATO ako pre svoju krajinu. „Rumunsko a Rusko majú dosť nedoriešených problémov, a to naznačuje vyššiu citlivosť. A skutočnosť, že Rumunsko teraz pracuje v záujme iných, ktoré nemajú nič spoločné s jeho vlastnými záujmami, sa nám javí ako prekvapivá, urážlivá a v žiadnom prípade nie produktívna pre zlepšenie našich vzťahov,“ pokračoval Kosačev.

Podľa neho sa Rumunsko až doteraz veľmi neprejavilo v geopolitických hrách, keďže podľa vlastných slov má krajina špeciálne záujmy iba v prípade Moldavska. „Je ťažké si predstaviť, že Rumunsko by malo eminentný záujem v Rusku, a ešte menej na poli tajných operácií,“ dodal.

Kosačev tiež povedal, že Rumunsko nemalo vypovedať ruského diplomata bez toho, aby ho predtým z niečoho neobvinilo. Bez obvinení je takého vykázanie proti dobrým diplomatickým mravom a ruská reakcia na to bude tvrdá, varoval.

Podľa tlačových agentúr ale môže za aktivitou Ruska stáť aj skutočnosť, že rumunský prezident Traian Basescu vo februári tohto roku vyhlásil zámer prijať ponuku Spojených štátov na postavenie protiraketového štítu na svojom území.

Moldavsko a konflikt záujmov?

Agentúra AFP zároveň uvádza, že silná podpora prozápadnej vlády v bývalej sovietskej republike Moldavsko vyvolala v Moskve obavy, že sa krajina snaží minimalizovať ruský vplyv v tejto oblasti.

Denník Ruská gazeta navyše zverejnil správu, že rumunský diplomat sa snažil získať tajné plány o rozmiestnení ruských vojsk v Podnestersku.

Podnestersko je moldavský región na východ od rieky Dnester, o ktorý sa vedú spory už od rozpadu Sovietskeho zväzu. Žije v ňom najmä ruské a ukrajinské obyvateľstvo a hoci je oficiálne súčasťou Moldavska, to tam neuplatňuje žiadne zákony.