Rusko, Irán a Turecko po rokovaní o Sýrii v Astane: Jediné riešenie je politické

Rokovania v Astane. FOTO: Twitter/MFA Kazakhstan

V pondelok (30. októbra) sa v hlavnom meste Kazachstanu začalo nové, siedme kolo rokovaní o Sýrii. Stretnutie zorganizovali predstavitelia Ruska, Iránu a Turecka, ktorí v súčasnosti hrajú v riešení konfliktu v Sýrii prvé husle.

Pozorovateľmi boli zástupcovia Organizácie spojených národov, Spojených štátov amerických a Jordánska. Európska únia na rokovaniach zastúpenie nemala.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/mogherini-syria-uz-nikdy-nebude-rovnaka/

Rozhovory nemali záujem byť v opozícii s rozhovormi, ktoré vedie OSN v Ženeve, ale skôr ich dopĺňať. Na rozdiel od nich sa ale v Kazachstane za jedným stolom stretli predstavitelia sýrskej vlády, ako aj zástupcovia desiatok opozičných skupín. Nie všetky frakcie v Sýrii si ale rozhovory a ich výsledky pochvaľovali.

Siedme kolo rokovaní je napriek tomu považované za ďalší pokus o ukončenie viac ako šesť rokov trvajúceho konfliktu v Sýrii diplomatickou cestou.

Rusko, Turecko aj Irán sú s doterajšími výsledkami spokojné

Rozhovory v Astane sa zamerali na dokončenie plánu pre štyri tzv. „deeskalačné zóny“ v ôsmich zo 14 sýrskych provincií. Podľa zdrojov mediálneho domu Al Jazeera sa diskutovalo aj o prepustení rukojemníkov a väzňov, o poskytovaní potravín a pomoci v odľahlých oblastiach, o premiestnení mŕtvych tiel a hľadaní nezvestných osôb.

Garanciu nad udržiavaním prímeria nad deeskalovanými zónami držia práve tri krajiny, ktoré stretnutie iniciovali. V zónach, ktoré spolupracujúce krajiny rozdelili do štyroch oblastí, dnes stále žijú takmer tri milióny civilistov.

V spoločnom vyhlásení Iránu, Ruska a Turecka sa po poslednom kole rozhovorov píše, že zainteresované strany sú spokojné „s priebehom realizácie Memoranda o vytvorení deeskalačných zón v Sýrskej arabskej republike zo dňa 4. mája 2017 počas uplynulých šiestich mesiacov“.

Rokovania v Astane potvrdili platnosť bezletových zón v štyroch častiach krajiny a opäť vyzvali opozíciu a jednotky prezidenta Bashara al-Assada, aby na šesť mesiacov odložili zbrane.

Rusko, ktoré v konflikte stále podporuje sýrskeho prezidenta, pripomenulo, že toto neútočenie sa uplatňuje len na umiernenú opozíciu. Zo spolupráce bola jasne vyradená teroristická organizácia ISIS, či Front al-Nusra, prepojená na organizáciu Al-Kaidá.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/porazka-daisu-v-iraku-je-na-dohlad-co-vsak-potom/

Za jedným stolom, kde každý ťahá za vlastný koniec

Zúčastnené strany opäť zdôraznili, že „sýrsky konflikt sa nedá riešiť vojensky a môže byť urovnaný iba politickým procesom na základe plnenia rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN“. V konflikte by sa mali podľa nich „využiť vznikajúce priaznivé podmienky na bojisku” a zintenzívniť by sa mali „snahy, zamerané na pokračovanie politického procesu v Ženeve.“

Niektoré strany ale využili rokovania aj na posúvanie vlastnej agendy.

Sýrsky veľvyslanec pri OSN Bashar Jaafari, ktorý reprezentoval v Astane sýrsku vládu, sa napríklad ohradil voči aktivitám Turecka v Sýrii. Podľa neho sa Turci dostali do Sýrie aj s pomocou spolupráce s Frontom Al-Nusra. Ich prítomnosť v Sýrii, rovnako ako prítomnosť jednotiek americkej armády na území krajiny, označil za „agresiu“.

Kým Irán a Rusko vidia súčasného sýrskeho prezidenta ako osobu, s ktorou treba pri rokovaniach stále počítať, Turecko, ako člen NATO, jeho podporu odmieta.

https://euractiv.sk/rozhovory/zahranicie-a-bezpecnost/europoslankyna-kurdska-loby-je-v-bruseli-omnoho-mensia-ako-turecka/

Počas konferencie v Astane predstavitelia opozičnej Slobodnej sýrskej armády (FSA), odovzdali do rúk delegácie OSN ďalšie svedectvá o masakroch, ktoré podľa nich páchajú v Sýrii okrem Assadovho režimu aj Rusi a medzinárodná koalícia. Na sociálnej sieti o tom informovala FSA s tým, že odmietajú plánované rokovania o Sýrii v Soči, mimo rámca OSN.

Organizácia spojených národov naďalej pokračuje v upozorňovaní na zločiny, ktoré sa v Sýrii dejú. Ešte v roku 2014 Rusko a Čína zablokovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o tom, aby sa zločinmi v Sýrii zaoberal Medzinárodný trestný súd podobne, ako to bolo v prípade bývalej Juhoslávie.

Kazachstan ako nečakaný mediátor medzinárodných konfliktov

Medzinárodné stretnutie o Sýrii na vysokej úrovni sa bude v Astane konať opäť už čoskoro. Tri krajiny a pozorovatelia sa majú stretnúť ešte v druhej polovici decembra tohto roka.

Medzinárodné spoločenstvo podľa jordánskeho kráľa Abdullaha II oceňuje, akú úlohu hrá v medzinárodných záležitostiach Kazachstan. „Ak by to nebolo pod vašim vedením, myslím, že svet by bol omnoho ťažším miestom pre život,” uviedol jordánsky kráľ po stretnutí s kazašským prezidentom Nursultanom Nazarbaevom.

Kráľ pri rokovaniach zastupoval Jordánsko, ktoré sa zhostilo úlohy pozorovateľskej krajiny.

„Skutočnosti, že vaša krajina hostí milión sýrskych utečencov a vaša vláda vynakladá množstvo peňažných prostriedkov, musí oceniť celý svet,“ adresoval oslavné slová svojmu náprotivkovi aj Nursultan Nazabajev na spoločnom tlačovom brífingu.

Podľa kazašského ministra zahraničných vecí Kairata Abdrakhmanov je Kazachstan stále dôležitejším sprostredkovateľom medzinárodných rozhovorov.

„Vyjednávanie sprostredkúvame najmä v post-sovietskych krajinách a zmrazených konfliktoch, v Karabachu, Transnitrisii, či Gruzínsku. V každom z nich hráme určitú úlohu,“ uviedol pre portál EurActiv.com.