Riziko, že americké sankcie poškodia EÚ je vraj nižšie

sankcie USA EU

Donald Trump, Donald Tusk a Jean-Claude Juncker, Foto: TASR/AP/Olivier Matthys

Americké sankcie sa môžu dotknúť aj zahraničných firiem, ktoré investujú či inak pomáhajú v rozvoji ruskej energetiky.

Práve to sa od začiatku EÚ nepozdávalo.

Únia sa obáva, že tieto sankcie môže mať negatívny vplyv na dodávky ruského plynu a na záujmy európskych spoločností obchodujúcich s Ruskom.

Menej zasiahnutých projektov

Európska komisia po projatí zákona odhaduje, že riziko, že nové americké sankcie proti Rusku poškodia záujmy EÚ je menšie. Konečná verzia zákona, ktorú v stredu presadil prezident USA Donald Trump, znížila počet projektov, ktoré by mohli v dôsledku týchto sankcií utrpieť.

Uviedla to včera hovorkyňa Komisie Mina Andreevová.

Podobne sa vyjadril aj predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker.

“Na summite G7 v Taormine v Taliansku a na summite G20 v Hamburgu som povedal, že ak ich (t.j. nové sankcie) Američania prijmú, budeme pripravení na adekvátnu reakciu v priebehu niekoľkých dní. Výsledkom je, že značná časť plánovaných sankcií proti Rusku bola zrušená. Kongres USA sa okrem iného zaviazal uplatňovať sankcie len po konzultácii so svojimi spojencami. A ja som presvedčený, že sme stále spojenci Spojených štátov,” uviedol Juncker v správe pre médiá.

Budeme ostražití

Andreevová hovorí, že sa “podstatne zvýšila prahová hodnota, pri ktorej projekty v oblasti energetiky s ruskou účasťou môžu byť sankcionované. To znamená, že môže byť postihnutých menej projektov.”

Podľa jej slov sa eurokomisia domnieva, že “ide o dobré znamenie”, zároveň však zdôraznila, že skutočný dopad amerických sankcií bude závisieť “od prípadu k prípadu”, takže Brusel “bude aj naďalej ostražitý” a v prípade potreby pripravený prijať nevyhnutné opatrenia.

Návrh zákona USA by mohol mať neúmyselný negatívny dopad na záujmy EÚ v oblasti bezpečnosti dodávok energie. Americké sankcie môžu ovplyvniť transport energetických nosičov, ako aj údržbu potrubných systémov v Rusku, ktoré zásobujú tranzitný systém na Ukrajine. Nové reštrikcie USA by tiež mohli ovplyvniť úsilie EÚ o pokrok pri diverzifikácii energetického sektora, najmä v Baltskom mori.

Komisia pripomenula, že EÚ zachováva svoje vlastné sankcie voči Rusku, avšak v záujme plného vykonávania dohôd z Minska sa musia krajiny G7 jednomyseľne a v úzkej spolupráci medzi spojencami dohodnúť na ďalších sankciách.

Nord Stream 2

Trumpov návrh mal pôvodne ukladať sankcie pre akékoľvek spoločnosti podieľajúce sa na vývoji, údržbe, modernizácii alebo opravách energetickej infraštruktúry Ruska, ktorá slúži na prepravu ropy a zemného plynu.

Prísne uplatnenie týchto sankcií by poškodilo záujmy niektorých európskych spoločností, napríklad tých, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Nord Stream 2 spájajúceho Rusko a Nemeckom cez Baltské more.

Viacero členských krajín EÚ zo strednej a východnej Európy, vrátane SR, však projekt Nord Stream 2 kritizuje ako zbytočný a považuje ho za poškodzujúci ich ekonomické záujmy. Európska komisia sa snaží dospieť k dohode s Ruskom, aby tento projekt bol posudzovaný v súlade s európskou legislatívou a neškodil princípom energetickej únie.

 

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/trump-podpisal-sankcie-proti-rusku/