Putin a Erdogan posilňujú spoluprácu v Sýrii

Erdogan a Putin v Soči, 3. mája 2017. Zdroj: Alexander Zemlianchenko/EPA

Hoci Rusko a Turecko nepodporujú v sýrskej občianskej vojne rovnaké skupiny, ich prezidenti sa na stredajšom stretnutí v Soči zhodli na spolupráci na ukončení konfliktu.

Bolo to prvé stretnutie od chemického útoku na sýrske mesto Khan Sheikhoun, ktorý sa odohral 4. apríla. Erdogan vtedy obvinil zo zodpovednosti Moskvou podporovanú vládu prezidenta Assada. Putin naznačil, že útok bol fingovaný, s cieľom diskreditovať režim.

Putin a Erdogan po stretnutí novinárom povedali, že chcú spolupracovať na ukončení vojny, ktorá urobila z krajiny útočisko militantného islamu.

„Stojíme pri našich ruských priateľoch v boji proti terorizmu“, vyhlásil na spoločnej tlačovej konferencii turecký líder.

Zhodli sa na podpore mierových rokovaní, ktoré prebiehajú v kazašskej Astane s podporou Ruska, Turecka a Iránu. Na ich poslednom kole ale zástupcovia ozbrojenej sýrskej opozície vyhlásili, že suspendujú svoju účasť.

Bezpečné zóny

Putin a Erdogan sa postavili za návrh na vytvorenie takzvaných bezpečných zón, ktoré by chránili civilné obyvateľstvo pred útokmi. Podporil ich aj americký prezident Donald Trump.

„Všetci máme názor, že musíme… vytvoriť mechanizmus, ktorý bude garantovať ukončenie krviprelievania a vytvorí podmienky pre začatie politického dialógu. Z tohto pohľadu sa naše pozície, a pozície tureckého prezidenta, úplne prekrývajú“, povedal Putin.

Pokiaľ ide o plynový útok, prezidenti nespomenuli predchádzajúce rozdielne názory. Erdogan len povedal, že sa s Putinom zhodli, že ktokoľvek bol zodpovedný, má byť potrestaný.

Ruská vojenská intervencia pomáha Assadovi udržať kontrolu aspoň nad časťou krajiny, Turecko zas podporuje niektoré z opozičných skupín.

V roku 2015 zostrelilo Turecko blízko sýrsko-tureckej hranice ruskú stíhačku. Vyvolalo to diplomatickú krízu a obchodné sankcie. Prezidenti vyhlásili, že túto krízu už odsunuli.

Obchodné sankcie stále platia

Niektoré zo obchodných sankcií však stále platia, čo udržiava vo vzťahoch stále napätie.

Po rozhovoroch v Soči ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič informoval, že Turecko súhlasilo s ukončením obmedzení na dovoz ruskej pšenice v najbližších dňoch. Turecká strana správu nepotvrdila.

Turecko je druhým najväčším dovozcom ruskej pšenice, po Egypte.

Ruský prezident na spoločnej tlačovej konferencii informoval, že Moskva zatiaľ ponechá obmedzenia dovozu tureckých paradajok, a obmedzenia vstupných víz pre tureckých občanov.

Podľa Putina by bola vláda teoreticky pripravená dovoz paradajok z Turecka otvoriť, no musí dohliadnuť na to, aby ruský farmári, ktorí investovali do pestovania tejto plodiny, neprišli o peniaze.