Protiteroristické centrum Europolu štartuje

(zdroj: Európska komisia)

Dvojdňové neformálne strenutie ministrov vnútra európskej dvadsaťosmičky má na programe 10 tém. Včerajšok patril terorizmu a migrácii.

Šéf Europolu Rob Wainwright využil prítomnosť ministrov na predstavenie správy Zmeny v mode operandi teroristických útokov Islamského štátu. Teroristi si vyvinuli „schopnosť nového spôsobu boja, pozostávajúceho z veľkých teroristických útokov na medzinárodnej pôde, s osobitným zameraním na Európu,“ povedal Wainwright.

Primárnym cieľom akcií Islamského štátu bude podľa správy naďalej Francúzsko. Na to, že radikáli systematicky zneužívajú tok migrantov na prenikanie do Európy, neexistujú konkrétne dôkazy. Autori však uvádzajú, že istá časť sýrskej utečeneckej diaspóry môže podľahnúť pôsobeniu extrémistov a nechať sa naverbovať.

Teroristické jednotky IS, ktoré pôsobia v Európskej únii, z nej zväčša pochádzajú. Európski zahraniční bojovníci mávajú kriminálne záznamy už pred pripojením sa k islamistom. Ich motivácia nebýva primárne náboženská, ale ženie ich potreba začleniť sa. Počas vyšetrovania Europolu sa ďalej potvrdilo, že každá teroristická bunka vzniká s predpokladom, že dokáže pôsobiť nezávisle na centrálnom riadení.

Vznik European Counter Terrorism Centre

Vytvorenie Európskeho protiteroristického centra (ECTC) v krátkosti naznačil aprílový európsky program v oblasti bezpečnosti. Už vtedy sa hovorilo o tom, že je potrebné prepojiť existujúce nástroje boja proti terorizmu, vrátane monitoringu finančných tokov a vracajúcich sa zahraničných bojovníkov.

Výrazným impulzom vpred sa napokon stali až novembrové teroristické útoky v Paríži. Tie podľa komisára EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopoulosa plány Komisie „drasticky urýchlili“.

Protiteroristické centrum bude slúžiť na zdieľanie informácií medzi členskými štátmi EÚ. Holandský minister vnútra Ard van der Steur povedal: „Je to presne ten druh spolupráce, ktorý Európa potrebuje.“

Už v Paríži a v Bruseli nasadil Europol na pomoc tamojším policajtom takmer 60 dôstojníkov. Nové cetrum má svojom štarte 44 zamestnancov. Prvým riaditeľom sa stal člen španielskej Guardia Civil Manuel Navarrete Paniagua.