Prílev migrantov vyostril vzťahy na Balkáne

Registrácia migrantov v Chorvátsku, (zdroj: Beta News Agency)

Maďarský plot proti utečencom spôsobil, že sa migračná trasa do Európy odklonila do Chorvátska. Za týždeň od uzatvorenia hranice na severe Srbska prekročilo západnú hranicu krajiny vyše 30 tisíc osôb. Záhreb preto minulý týždeň nariadil zatvorenie menších hraničných prechodov so Srbskom. V pondelok sa navyše uzavrel hlavný hraničný priechod na diaľnici medzi Belehradom a Záhrebom, medzi krajinami zastala aj nákladná doprava.

Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojić vyhlásil, že sa hranice neotvoria, kým Srbi neprestanú smerovať utečencov výhradne do Chorvátska. Srbský premiér Aleksandar Vučić hovoril o „brutálnom útoku“ na srbskú ekonomiku.

Srbi kritizovali chorvátsku neschopnosť zvládať nápor migrantov a za nepriechodné hranice hrozili súdnym procesom. V hre bola aj Asociačná dohoda so Srbskom, ktorá mu zaručuje voľný obchod s EÚ.

Sedem z ôsmich hraničných priechodov nefunguje. Na chorvátsku stranu sa dostanú iba tie nákladné autá, ktoré dovážajú rýchlo sa kaziace potraviny. Do Srbska sa po včerajšom odvetnom opatrení nedostanú žiadne nákladné vozidlá registrované v Chorvátsku ani tamojší tovar.

Chorvátski predstavitelia tvrdia, že migranti sú na hranice úmyselne zvážaní autobusmi.

Chorvátsky premiér Zoran Milanović opakovane vyzval na odklon časti migrácie na hraničný priechod Horgos s Maďarskom. „Pokiaľ neuvidím, že osa Budapešť – Belehrad prestane zaťažovať Chorvátsko utečencami, neuverím, že nerobia niečo poza náš chrbát,“ povedal Milanović na večernom summite v Bruseli.