Premiér reaguje na Berlín: Migračnú krízu u nás riešime správne

terorizmus, Berlín, ISIS

Premiér Fico a minister Kaliňák reagujú na útoky v Berlíne, (zdroj: TASR)

Predseda vlády Robert Fico dnes ráno vyjadril sústrasť rodinám obetí z Berlína.

Spoločne s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom vystúpili krátko po stretnutí Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC). Informovali o bezpečnostnej situácii na Slovensku a zdôraznili správnosť krokov Slovenska v súvislosti s migráciou.

Útok na identitu

Večerný teroristický útok v berlínskej štvrti Charlottenburg si vyžiadal 12 obetí a niekoľko desiatok zranených. Policajné správy hovoria o tom, že tragédiu má na svedomí 23-ročný žiadateľ o azyl z Pakistanu. Zásluhy za jeho čin si pripisuje organizácia Islamský štát.

Obaja predstavitelia vlády na tento fakt zareagovali.

„Útok na ľudí, ktorí sa stretávajú na vianočných trhoch, považujem za útok proti kultúrnej identite Európy,“ povedal premiér hneď na úvod tlačovky. Zopakoval aj svoj známy výrok o vytvorení „ucelenej moslimskej komunity“.

Nálada v Európskej únii sa vraj mení. Lídri únie na summitoch priznávajú, že 80 % migrantov sú ekonomickí migranti a ochranu nepotrebujú, vysvetlil Robert Fico.

V Nemecku ale sa podľa neho zamlčiavali informácie. Ľudia sa potom informujú cez sociálne siete a ich miera agresivity je následne vyššia.

Minister Kaliňák dodal, že dlhodobo oprávnene kritizujeme udeľovanie azylu ľudom, ktorí na neho nemajú nárok. „Udelenie štatútu utečenca pre obyvateľa Pakistanu, ktorý je z tohto pohľadu bezpečnou krajinou, je jednou z vecí, ktorú budú musieť vysvetliť tí, ktorí sa na tomto udelení podieľali.“

Šéf rezortu vnútra vyslovil podozrenie, že s prevádzačmi spolupracujú mimovládne organizácie.

Dlhodobá politika štátu mala u nás minimalizovať niektoré rizikové faktory, ktoré sa tu na rozdiel od západoeurópskych krajín nevyskytujú. Minister spomenul tzv. no-go zóny.

Slovensku nehrozí bezprostredné ohrozenie

Robert Fico informoval, že sa už včera spustili všetky mechanizmy, ktoré sa spájajú s ohrozením podobného typu. V praxi to znamená trojnásobne viac policajtov v uliciach a zvýšenú ochranu hraníc.

„Informácií bolo v priebehu novembra a decembra viacero a vždy sme na ne reagovali,“ uviedol Kaliňák, „boli sme radi, že sa nepotvrdili.“ Spresnil, že informácie smerovali k stredoeurópskemu regiónu a prijali sa konkrétne opatrenia.