Prechod schengenskými hranicami sa sprísňuje, čakať sa bude aj pri ceste do Chorvátska

hranice EU

TASR

Pri vstupe do schengenského priestoru sa od dnes, 7. apríla, pre všetky vozidlá i pasažierov sprísňujú hraničné kontroly. Bez ohľadu na to, či prechádzajúce osoby sú alebo nie sú občanmi krajiny Schengenu alebo EÚ, dôslednou prehliadkou prejdú všetci.

Na dovolenku do Chorvátska pomalšie

Na chorvátskych hraniciach s Maďarskom aj so Slovinskom doteraz prechádzali podrobnou kontrolou len podozrivé vozidlá. Dôsledné skenovanie pasov a značiek vozidla od dnes ale zastihne všetkých.

Ako dlho sa však na vonkajších hraniciach Schengenu s Chorvátskom cestujúci a prepravcovia zdržia sa ukáže pravdepodobne až po Veľkej noci. Práve tá má byť podľa chorvátskych médií ostrou skúškou rýchlosti colníkov. Dovolenková sezóna sa začne už koncom apríla.

„Kompetentné autority uplatnia v súlade s právnymi normami všetky potrebné prostriedky na to, aby sa čakacie doby na hraniciach skrátili na minimum,“ uviedol pre portál Jutranji List Úrad policajného riaditeľstva v Chorvátsku.

Okrem cesty do Chorvátska sa kontroly budú rovnako rozširovať aj na maďarských hraniciach, vrátane tých s Rumunskom. To je rovnako, ako Chorvátsko členom EÚ, no do schengenského priestoru nepatrí.

Schengen posilňuje

Rada EÚ ešte 7. marca prijala nariadenie, ktorým sa mení Kódex schengenských hraníc a zároveň sa posilňuje kontrola príslušných databáz na vonkajších hraniciach. Išlo o pozmeňovací návrh, ktorý zaväzuje členské štáty Schengenu k systematickej kontrole všetkých osôb, ktoré vonkajšie hranice prekročia.

Kontroly majú umožniť členským štátom preveriť, či osoba nepredstavuje hrozbu pre verejný poriadok, vnútornú bezpečnosť alebo verejné zdravie. Táto povinnosť sa vzťahuje na vzdušné, námorné a pozemné hranice Schengenu, a to na vstupe i na výstupe.

Posilnenie kontrol je odpoveďou Únie na zvýšený počet osôb, ktoré nepochádzali z EÚ a vstupovali do Schengenu. V roku 2015 dosiahol ich počet až 50 miliónov, pričom nelegálnych prechodov bolo v rovnakom roku podľa Frontexu až 1,8 milióna. Hoci počet nelegálnych i legálnych prechodov hraníc Schengenu v minulom roku klesol, EÚ pokračuje v zefektívňovaní pravidiel hraničných kontrol aj v súvislosti s migračnou krízou a hrozbou návrtatu tzv. zahraničných džihádistických bojovníkov zo Sýrie a Iraku.