Pre Spojené štáty sú dôležitejšie vzťahy s Ruskom a Čínou ako s NATO

USA, Čína, NATO, Rex Tillerson

Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson, (zdroj: TASR/AP Photo/Carolyn Kaster)

Aprílové stretnutie ministrov zahraničných vecí Severoatlantickej aliancie v Bruseli (5.-6. apríla) malo byť prvou príležitosťou, aby Rex Tillerson so všetkými 27 kolegami prediskutoval budúcnosť Aliancie. Uprednostní však návštevu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v letnom sídle Donalda Trumpa na Floride.

Bývalí diplomati v tom vidia odkaz menším krajinám, že prednosť budú mať vzťahy s Ruskom a Čínou.

Ministerstvo zahraničných vecí USA uviedlo, že Tillerson sa s ministrami členských štátov NATO stretne už zajtra na neformálnom rokovaní o tom, ako poraziť Islamský štát. Čo ďalej s Alianciou, ktorú Trump označil za zastaranú, nebudú riešiť.

V druhej polovici apríla Tillerson, ktorý v minulosti kritizoval škodlivosť protiruských sankcií, navštívi práve Rusko.

Chyba, tvrdia demokrati

Člen zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Eliot Engel tvrdí, že minister robí chybu tým, že sa rozhodol vynechať bruselské rokovanie. Uviedol: „Trumpova administratíva robí vážnu chybu, ktorá otrasie dôverou nášho najdôležitejšieho spojenectva. Priživí tiež obavu, že má k Vladimirovi Putinovi až príliš blízko.“

Engel dodal, že nechápe, prečo vláda vysiela signál, ktorý krajinu odďaľuje od západných demokracií. Podobne to vidia aj bývalí zamestnanci ministerstva.

Zdroj z diplomatického prostredia povedal: „Nechcete predsa začať tým, že sa stretávate s najväčšími autokratmi sveta. Mali by ste sa najprv stretnúť s najväčšími demokraciami. NATO je nástrojom na zaistenie bezpečnosti pre najväčšie demokracie transatlantickej skupiny.“

Tillersonova návšteva Ruska zrejme nebude len pod dohľadom médií. Šéf FBI James Comey totiž v pondelok odmietol, že Trumpa dal odpočúvať jeho predchodca Barack Obama. Naopak zdôraznil, že FBI naďalej skúma kontakty Trumpovho tímu s Rusmi.