Pozorovateľ misie OBSE na Ukrajine prišiel o život

Zdroj: Twitter (Ukraine News Today)

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a jej Špeciálna monitorovacia misia (ŠMM) na Ukrajine zaznamenali prvú obeť v jedinej prebiehajúcej európskej vojne.

Pozorovateľ bol občanom USA. Ide preto o jednu z diplomaticky najcitlivejších epizód vo viac ako tri roky trvajúcom konflikte na východe Ukrajiny. Západní predstavitelia už ruskej strane adresovali ostré slová.

Diplomatické napätie

Šéf americkej diplomacie Rex Tillerson v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom v nedeľu podľa Tillersonovho hovorcu povedal, že „kroky Moskvy na východnej Ukrajine zostávajú prekážkou zlepšenia americko-ruských väzieb.“

Rovnako ostro sa v súvislosti s incidentom k ruskej strane vyjadrila nemecká kamcelárka Angela Merkelová. „Separatisti, podporovaní Ruskom, ktorí ilegálne a pomocou sily okupujú ukrajinské územie, majú v tomto prípade špeciálnu zodpovednosť,“ uviedla vo svojom vyhlásení.

Kremeľ obvinenia odmieta a naopak, pokračuje v obviňovaní Spojených štátov a západu, že na prelome rokov 2013 a 2014 podporovali pouličné protesty na Ukrajine.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo nad vyhláseniami západných predstaviteľov „hlboké pobúrenie“. „Spôsob, akým k incidentu došlo naznačuje vysokú pravdepodobnosť provokácie, zameranej na prerušenie procesu vysporiadania sa v Donbase,” konštatuje ministerstvo.

Protitanková mína

Zástupca vedúceho monitorovacej misie OBSE Alexander Hug uviedol, že hliadka so šiestimi členmi na dvoch obrnených vozidlách prechádzala obcou Prishib. Okrem úmrtia amerického pozorovateľa, ktorý pracoval ako medik kontrahovanej firmy, výbuch zranil aj ďalších dvoch členov posádky, pozorovateľov nemeckej a českej národnosti.

Podľa hovorcu separatistických ozbrojených síl v Luhansku, Alexandra Mazeikina vozidlo OBSE zasiahla protitanková mína. Upozornil však, že pozorovatelia zišli z hlavnej cesty a prechádzali nebezpečnou trasou, ktorá nebola dohodnutá ani ruskou, ani ukrajinskou stranou.

Misia OBSE na Ukrajine je so svojimi 600 členmi jedinou nezávislou misiou, ktorá v zničenej priemyselnej zóne vo východnej Ukrajine pôsobí. Tím poskytuje denné spravodajstvo z oblasti nepokojov. Ich misia je však medzi povstalcami vnímaná zle, nakoľko OBSE obviňuje z porušovania krehkej dohody o prímerí práve separatistov.

Alexander Hug uviedol, že OBSE je aj napriek incidentu „odhodlané pokračovať v plnení svojho mandátu.”

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že od začiatku vojny na svojom území odstránilo už viac ako 150 000 podobných výbušnín. Rovnako upozornilo, že odstránenie všetkých podobných náloží na Ukrajine by mohlo trvať ďalších 10 až 15 rokov.