Organizovanému zločinu sa v EÚ darí, zarába ako korporácie

europol

Pracovníčka Europolu počas operácie zameranej na odhaľovanie pašovania drog v Stredozmenom mori. Zdroj: Europol

Správa Európskeho policajného úradu (Europol) je založená na dosiaľ najväčšom zbere dát o vážnom a organizovanom zločine v EÚ z členských štátov, svojich vlastných databáz a partnerov mimo EÚ.

Europol pomáha orgánom členských štátoch v boji proti závažnej medzinárodnej trestnej činnosti a terorizmu. Sídli v holandskom Haagu.

Správa SOCTA popisuje situáciu, najakútnejšie oblasti a trendy. Formuluje odporúčania a navrhuje sústrediť sa na tri prierezové hrozby: financovanie kriminálnych aktivít, vrátane prania špinavých peňazí, falšovanie dokumentov, vrátane dokladov totožnosti a online obchod s nelegálnym tovarom.

Viac a chytrejšie

Hlavným konštatovaním správy Europolu je, že organizovaný zločin je čoraz komplexnejší a rozšírenejší.

„Príjmy, ktoré generujú niektoré úspešné skupiny organizovaného zločinu a individuálni zločinci aktívni v EÚ sú enormné a podobné ziskom nadnárodných korporácií,“ píše sa v hlavných zisteniach.

V únii sa momentálne vyšetruje viac ako 5000 kriminálnych organizácií pôsobiacich naprieč hranicami. V roku 2013 to bolo len 3 600.

Ich „modus operandi“ mimoriadne dobre reaguje na nové technológie. Prekvitá najmä online obchod. K dispozícii zločincom je mnoho šifrovaných kanálov komunikácie, lacné drony, automatická logistika alebo nové technológie (3-D) tlače.

Temný internet

Online je dnes možné kúpiť čokoľvek. Europol píše, že mnohé stránky z nelegálnym tovarom ponúkajú „zážitok z nakupovania podobný ako legálne online platformy“.

Týka sa to ako bežne dostupného webu tak aj tzv. darkwebu, ku ktorému sa bežný užívateľ bez špeciálnych softwarov nedostane. Nakupuje sa takmer všetko – od marihuany cez kokaín, falšované lieky, kultúrne tovary, nezdanený tabak, až po strelné zbrane, heroín alebo ohrozené živočíchy.

Obchoduje sa tiež s dátami.

Pre dnešné skupiny organizovaného zločinu je typické, že sú schopné extrémne rýchlo sa prispôsobiť meniacim sa okolnostiam.

Mimoriadne nebezpečné je ak sa im podarí časť ziskov odkloniť do legálnej ekonomiky a expandovať. Oragnizovaný zločin je tiež jedným z hlavných zdrojov financovania terorizmu.

Kriminálna živnosť

Europol upozorňuje na nový fenomén, kedy čoraz viac ľudí tzv. „individuálnych kriminálnikov“ ponúka svoje služby (Crime-as-s-Servise). Online priestor umožňuje operovať kriminálnikom bez nutnosti mať infraštruktúru tradičnej organizovanej skupiny.

Tento model „kriminálnej živnosti“ je rozšírený najmä v kyberzločine.

Rozmáha sa aj sexuálne zneužívanie detí na internete, ktoré je čoraz viac najmä zárobkovou činnosťou.

Na ústupe ale nie sú ani staré dobré zločiny proti majetku, napríklad počet prípadov vykrádania domov vo viacerých členských štátoch rastie.

Drogy sa držia na výslní

Najväčším nelegálny trhom je stále obchodovanie s drogami. Syntetické drogy sa v EÚ vyrábajú vo veľkom, čo z EÚ robí celosvetovú zásobáreň.

Sofistikované sú aj schémy na pašovanie drog do EÚ vo veľkých množstvách.

Veľkým fenoménom je prevádzačstvo ľudí, ktoré sa s migračnou krízou stalo jedným z najprofitujúcejších odvetví organizovaného zločinu. Objem ziskov je podľa Europolu porovnateľný s obchodom s drogami.

Veľký počet zraniteľných skupín ľudí, predovšetkým utečencov v EÚ, zvyšuje riziko, že sa začne znovu rozmáhať vykorisťovanie rôzneho druhu.

Príbeh z Talianska týkajúci sa pracovníčiek z Rumunska ukazuje, že sa to v EÚ deje aj dnes.