Orbán a Putin utužujú spoluprácu

Zdroj: The Kremlin

Putinova návšteva v Maďarsku bola ohlásená už začiatkom roka. Témou rokovaní bola hospodárska spolupráca a ruské investície do rozšírenia maďarskej jadrovej elektrárne. No prirodzene sa objavila aj otázka rusko-európskych vzťahov.

Premiér Orbán, podobne ako Robert Fico, patrí medzi tých lídrov v EÚ, ktorí žiadajú ukončenie sankcií voči Rusku.

 

Úzke vzťahy ukázala aj spoločná tlačová konferencia lídrov. Orbán na nej odsúdil „silnú protiruskú atmosféru“ na Západe.

„Protiruské politiky sa stali na západe módou“, povedal maďarský premiér v parlamente.

No „svet je v procese podstatnej zmeny vzťahov a my si myslíme, že táto zmena vzťahov vytvorí vhodnejšie podmienky pre EÚ-Rusko“, dodal Orbán.

„Bez Ruska si je ťažké predstaviť globálnu hospodársku prosperitu.“

Putin zas označil Maďarsko za „dôležitého a spoľahlivého partnera Ruska v Európe“.

Energetická spolupráca

Oficiálnou témou Putinovej návštevy bola aj energetická spolupráca. Rusko bude hať dôležitú úlohu pri rozšírení jedinej maďarskej jadrovej elektrárne, lídri rozoberali aj iné energetické otázky.

„Sme pripravení financovať rozšírenie na 100 percent“, vyhlásil Putin.

Komisia pozerá na konštrukciu dvoch 1 200 megawattových reaktorov skepticky. Svoj súhlas s projektom ešte nedala.

Rusko, USA, Európa

Kremeľské vedenie predpokladá, že nástup Trumpovej administratívy zlepší vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom. To by mohlo ovplyvniť aj postoje EÚ.

Slovenský premiér pred asi týždňom vyhlásil, že predpokladá, že keď americká strana zruší protiruské sankcie, pridá sa aj Únia.

Fico, rovnako ako Orbán, nesúhlasia so sankciami a kritizujú postup a postoje EÚ. Zatiaľ však ich predlžovanie – v záujme jednoty – vždy nakoniec podporili. Naposledy to bolo v decembri minulého roka, na dobu šesť mesiacov.

Podľa niektorých analytikov možno čakať ďalšie zbližovanie Orbána s Putinom. „V rétorickej rovine urobí Orbán, kvôli zmene v medzinárodnom kontexte, ďalší krok smerom k Putinovi“, tvrdí budapeštiansky analytik Andreas Deák.

Chvála dobrých vzťahov a protesty

Kremeľ pred návštevou vyhlásil, že stretnutie je „dôkazom osobných väzieb a dôvery“ medzi Orbánom a Putinom.

Obaja lídri sa v posledných rokoch stretli niekoľko krát, Orbán bol prvým lídrom Únie, ktorý privítal Putina po ruskej anexii Krymu v 2014.

Zatiaľ čo lídri chválili bilaterálne vzťahy, na uliciach prebiehali demonštrácie. Pred budovou maďarského parlamentu vítali ruskú delegáciu demonštranti s transparentmi „Rusi choďte domov!“

 

„Vojnový zločinec ako Vladimír Putin nemá v maďarskom parlamente miesto“, povedal v prejave jeden z organizátorov protestov.

 

Zostrenie konfliktu na Ukrajine

V čase Putinovej návštevy sa prudko zhoršila situácia na východe Ukrajiny. Čerstvé boje, v ktorých boli použité aj ťažké zbrane zakázané dohodami z Minska, si vyžiadali najmenej 20 obetí.

Rusko a Ukrajina sa navzájom obviňujú z provokácií a zvyšovania napätia. Podľa Kyjeva bolo jedno z ukrajinských lietadiel počas preletu nad Čiernym morom terčom streľby, Moskva hovorí o „nebezpečnom prelete“.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo štvrtok vyhlásil, že chce zorganizovať referendum o vstupe krajiny do NATO.

Konflikt na východe Ukrajiny si od roku 2014 vyžiadal takmer 10 000 životov, viac ako polovicu tvorili civili.

Moskva odmieta priamu podporu separatistov. Priznáva len, že v ich radoch bojujú „dobrovoľníci“ z Ruska a vojaci mimo službu, ktorí tak urobili z vlastnej vôle.

Už od podpisu Minských zmlúv sa obe strany vzájomne obviňujú z ich porušovania. „Ukrajinské úrady nie sú pripravené aplikovať podmienky (dohôd)“, zopakoval vo štvrtok Putin.