Nový ruský veľvyslanec vo Washingtone je na európskom čiernom zozname

Anatolij Antonov. FOTO: Twitter

Ruský prezident Vladimir Putin vymenoval za budúceho ruského veľvyslanca vo Washingtone Anatolijho Antonova, oznámil v pondelok (21. augusta) Kremeľ. Antonov je bývalý vysokopostavený úradník rezortu obrany, ktorý v súvislosti s úlohou v konflikte na Ukrajine podlieha sankciám EÚ.

Antonov preberie post po Sergejovi Kislyakovi, ktorý sa stal ústrednou postavou v afére ruského ovplyvňovania amerických prezidentských volieb, nakoľko udržiaval kontakty s členmi kampane prezidenta Donalda Trumpa.

https://euractiv.sk/clanky/vychodna-politika/unia-predlzuje-sankcie-voci-krymu-aj-rusku/

Blízko k armáde

Prichádzajúci veľvyslanec je 62-ročným diplomantom a v súčasnosti pôsobí ako námestník ministra zahraničných vecí, Sergeja Lavrova. V rokoch 2011 až 2016, teda v čase, keď si Moskva pričlenila Krym, pôsobil ako námestník na ministerstve obrany.

Európska únia ho pred dvoma rokmi pridala na zoznam úradníkov, ktorí podliehajú sankciám, súvisiacim s Ukrajinou, pričom sa odvoláva na jeho podporu vysielania ruských jednotiek na Ukrajinu. Európske aktíva budúceho veľvyslanca boli vtedy zmrazené a rovnako mu bolo zakázané do Únie cestovať.

Po tom, ako sa Antonov stal dvojkou na ministerstve obrany, pôsobil ako sprostredkovateľ medzi rezortom zahraničných vecí a armádou. Odkedy Moskva spustila svoju vojenskú operáciu v Sýrii, ozbrojené sily majú na zahraničnú politiku Ruska narastajúci vplyv.

https://euractiv.sk/analyzy/obrana-a-zahranicie/ruska-armada-sucasny-stav-perspektivy-nasledujuceho-desatrocia/

Lojálny, nie však naivný

AFP opisuje Antonova ako „skúseného pragmatika schopného prispôsobiť sa náhlym zmenám vo vzťahoch so Západom“.

Analytik Alexander Gabuev z moskovskej pobočky think tanku Carnegie hovorí, že „Antonov je tvrdým lídrom, ktorý rozumie témam, ktorým sa venuje a dobre pozná Západ“.

„Je lojálnym podporovateľom línie Kremľa, no nie je slepým veriacim konšpiračných teórií, ako mnohí z jeho rovesníkov v ruskej vojenskej a informačnej komunite,” dodáva Gabuev.

Antonov popiera, že Rusko poslalo vojakov cez hranice a vysmieva sa z obvinení, že povstalci a Moskva sa podieľali na zostrelení lietadla MH17 spoločnosti Malaysia Airlines.

Bol prítomný na väčšine tlačových konferencií, na ktorých Moskva informovala o svojich operáciách v Sýrii.

Rovnako zohrával kľúčovú úlohu pri kampani namierenej proti Ankare v čase, keď sa ruská a turecká strana dohadovali, kto mohol za zostrelenie ruskej stíhačky nad pohraničným územím Turecka. Verejnosť vtedy presviedčal o tom, že do obchodu s ropou medzi teroristami z organizácie ISIS a tureckom je zapletená priamo rodina prezidenta Erdoğana.

Obmedzené udeľovanie víz

Spojené štáty začali od pondelka znižovať svoje vízové služby v Rusku. Ide o americkú reakciu tri týždne po tom, ako prezident Vladimir Putin nariadil Washingtonu, aby z Ruska stiahol viac ako polovicu personálu veľvyslanectiev a konzulárnych úradov.

Putin takto reagoval na rozšírenie sankcií, ktoré na ňu uvalili Spojené štáty a napriek špekuláciám ich odobril aj prezident Donald Trump.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/nove-americke-sankcie-odpoved-kremla-co-na-unia/

Veľvyslanectvo USA uviedlo, že od stredy (23. augusta) pozastavuje všetky neimigračné vízové operácie. Po obnovení, plánovanom na 1. septembra, by mali byť ponúkané víza len „vo veľmi obmedzenej miere“.

Krok Spojených štátov tiež znamená, že ruskí občania, ktorí chcú navštíviť Spojené štáty z obchodných, turistických alebo vzdelávacích dôvodov tak už nebudú môcť požiadať o víza prostredníctvom amerických konzulátov mimo Moskvy, a namiesto toho budú musieť cestovať do ruského hlavného mesta.

Spojené štáty majú dnes konzuláty v Petrohrade, Vladivostoku a Jekaterinburgu.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/napatie-na-vychode-ukrajiny-opat-narasta-obyvatelia-chcu-kompromis/

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že americký krok vyzerá ako pokus vyprovokovať nepokoj medzi obyčajnými Rusmi proti úradom.

„Americkí autori týchto rozhodnutí prišli s ďalším pokusom o vyvolanie nespokojnosti u ruských občanov s činnosťou ruských orgánov,” povedal novinárom Lavrov.