Nemecko urýchli vyhosťovanie neúspešných žiadateľov o azyl

Afganskí utečenci v tábore Berlíne, zdroj EurActiv.com

Kancelárka Angela Merkelová dosiahla s lídrami 16 nemeckých spolkových krajín dohodu na pláne navracania migrantov. Podľa jej slov sa dohoda čoskoro pretaví do návrhu zákona.

„Dnes sme diskutovali o nevyhnutných podmienkach, aby sme mohli naďalej zotrvať v pozícii krajiny, ktorá víta ľud v núdzi,“ prezradila po stretnutí novinárom.

„Urýchlenie procesu navrátenia neúspešných žiadateľov o azyl, vytvorí príležitosť, aby sme mohli prijať ľudí v núdzi,“ ozrejmila.

Balíček opatrení obsahuje aj vytvorenie národných návratových centier, ktoré majú za cieľ koordinovať operácie na celonárodnej úrovni i na úrovni spolkových krajín. Tým, ktorí sa podľa plánu vrátia dobrovoľne, vláda poskytne finančnú podporu.

Všetko odštartovali decembrové útoky

Nemecko chce taktiež zatlačiť na krajiny, ktoré odmietajú vziať svojich občanov späť alebo celý proces maria.

Po decembrových teroristických útokoch na berlínskych vianočných trhoch sa vystupňovali najmä rokovania so severoafrickými štátmi. Útok spáchal Tunisan Anis Amri, ktorého mali na základe zamietnutej žiadosti o azyl poslať späť dávno pred útokom.

Nemecko po útoku, pri ktorý si vyžiadal 12 obetí ohlásilo reformy. Tie majú uľahčiť vyhostenie občanov, ktorých polícia považuje za potenciálne nebezpečných extrémistov.

Účinnejšie pravidlá

Štvrtková dohoda nastolí pravidlá pre zrýchlenie vyhostenia tých osôb, ktoré sa pokúšajú utajiť identitu, či spáchať zločin. Federálny úrad pre migráciu (Bamf) bude mať možnosť preveriť mobilné telefóny žiadateľov o azyl, u ktorých nebude možné jasne stanoviť identitu, potvrdil predseda Hesenska, Volker Bouffier.

Minister vnútra Thomas de Maiziere naliehal na lídrov spolkových krajín, aby sa pod spoločné úsilie podpísali. Varoval, že napriek množstvu ľudí zo Sýrie a z iných vojnových oblastí, ktorým Nemecko poskytlo bezpečné útočisko, narástol aj počet tých, ktorí si takúto ochranu nezaslúžia.

„To je dôvod, prečo musíme zrealizovať viac návratov a deportácií,“ vyhlásil vo verejnoprávnej televízii ARD.

Nestabilita v Afganistane

Merkelovej vláda čelí kvôli prílevu migrantov veľkému tlaku. Ten totiž posilnil pravicových populistov a proti-migračné hnutia. Navyše prudko stúpol aj počet zločinov z nenávisti voči cudzincom, ktorých sa dopúšťajú priaznivci krajnej pravice.

Kancelárkin kabinet na druhej strane kritizovali aj za zo, že poslala domov utečencov z Afganistanu. Krajina sa pritom nachádza vo veľmi zlom stave.

Od decembra poslalo Nemecko do Kábulu v dvoch chatrových letoch 60 afganských občanov. Urobilo tak na zákalde dohody, ktorú v októbri s Afganistanom podpísala Únia.

Po tom ako sa v médiách objavili správy, že v krajine zmietanej vnútornými rozpormi sa situácia zhoršila, sa päť nemeckých spolkových krajín rozhodlo väčšinu deportácii zastaviť.

Merkelová argumentuje, že hoci rozhodnutie poslať  Afgancov späť domov sa vôbec nerodilo ľahko, neúspešných žiadateľov o azyl možno priviesť do bezpečnejších častí krajiny.

OSN začiatkom februára oznámilo, že počet zabitých alebo vážne zranených civilných obetí sa v roku 2016 v Afganistane vyšplhal na takmer 11 500 – z toho jednu tretinu tvorili deti.