NATO sa snaží zmierniť napätie s Ruskom

Rusko, NATO, Ukrajina

Generálny tajomník Jens Stoltenberg, (zdroj: NATO.int)

Zástupca Ruskej federácie a veľvyslanci členských krajín pri NATO sa dnes stretli iba tretí krát v tomto roku. Schôdzky sa stali sporadické v dôsledku konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý dominoval aj dnešným rokovaniam.

„V časoch napätia je dialóg potrebnejší než kedykoľvek predtým,“ uviedol po rokovaní šéf Aliancie Jens Stoltenberg.

V najzásadnejších otázkach sa strany nezhodli. Stoltenberg informoval, že počet narušení prímeria na Ukrajine dosiahol najvyššiu úroveň za niekoľko posledných mesiacov, ťažké zbrane stále nestiahli a terčom útokov sa už stávajú aj pozorovatelia OBSE.

O Sýrii sa vraj nedebatovalo. Už v piatok to avizoval ruský vyslanec Alexander Gruško. Ten chcel diskutovať najmä o posilňovaní kontingentu spojeneckých vojakov v Poľsku a v baltských štátoch.

Podľa zdrojov agentúry Reuters chcelo signál o nekonfliktnej povahe posíl na Východe vyslať Nemecko. NATO pritom Rusov podozrieva, že od mája na hraniciach sústredili 330 tisíc vojakov. Štyri tisíc aliančných vojakov vníma ako prevenciu.

Douglas Lute, stály predstaviteľ Spojených štátov pri Severoatlantickej aliancii, si nemyslí, že ktokoľvek v Rusku plánuje útok. To však podľa neho neznamená, že USA nemajú povinnosť ubezpečovať spojencov, akým je Estónsko. Obzvlášť ak sú vystavení kybernetickým útokom a dezinformačnej kampani, dodal Lute pre televíziu ABC.

Konflikt sa nekončí

Napriek tomu, že sa situácia na východe Ukrajiny zastabilizovala, prestrelky medzi armádou a jednotkami samozvanej Doneckej ľudovej republiky sa cez víkend zintenzívnili. Pri známom Debaľceve stratila ukrajinská armáda v nedeľu piatich vojakov, povstalci pravdepodobne až 25.

Armádni predstavitelia tvrdia, že sa separatisti pokúsili ovládnuť územie, ktoré pred dvomi rokmi stratili uzatvorením Minskej dohody.