Na východe nič nové

Summit VP v Rige (zdroj. Európska rada)

Summit Východného partnerstva (VP/EaP) v Rige hodnotí ruské ministerstvo zahraničných vecí ako „premárnenú príležitosť na prekonanie rastúcej medzery“ na európskom kontinente. V piatkovom vyhlásení tvrdí, že Európska únia bývalým sovietskym republikám kladie otázku, s kým vlastne sú.

Stretnutie lídrov Európskej únie a šiestich krajín na jej východnej hranici prinieslo najmä potvrdenie doterajšej ochoty spolupracovať. V praxi sa to prejaví pokračujúcim programom na podporu malých a stredných podnikov v Gruzínsku, Moldavsku a na Ukrajine v hodnote 2 miliardy eur.

Kyjev získal aj tretiu vlnu makro-finančnej pomoci (MFA) a nejasný prísľub bezvízového styku s úniou.

Ruský analytik Alexej Martynov o partnerstve hovorí, že je odmenou krajinám za to, že sa angažujú v protiruských projektoch. Poukázal obzvlášť na to, že rámec pre vzťahy s východnými susedmi vznikol z poľskej iniciatívy.

„Od začiatku malo VP uspokojiť takzvanú európsku orientáciu v niektorých postsovietskych republikách bez toho, aby im niečo skutočne na oplátku dalo, či už finančne alebo politicky,“ povedal pre štátnu televíziu Russia Today srbský expert na medzinárodné vzťahy Srđa Trifković.

„Východné partnerstvo nie je namierené proti nikomu, špeciálne nie proti Rusku,“ vyhlásila už v stredu pred odletom do Rigy nemecká kancelárka Angela Merkelová. EÚ sa podľa nej líši voči Rusku aj tým, že svojim partnerom umožňuje heterogenitu vo vzájomných vzťahoch.

Šesť rokov integračnej iniciatívy jasne rozdelilo jeho účastníkov na tých, ktorí majú o vstup do únie záujem, a tých, ktorí majú bližšie k Eurázijskej únii. Minulotýždňový summit, prvý od anexie Krymu a bojov na východnej Ukrajine, bol podľa Miroslava Lajčáka konsolidačným.

Rusko sa v trinásťstranovej deklarácii z rižského summitu spomína jediný raz v súvislosti s dodávkami plynu na Ukrajinu.

„Hoci to nebolo v pláne, Rusko si vyhodnotilo túto politiku ako nepriateľskú voči sebe a dotknuté krajiny sa istým spôsobom dostali do dilemy,“ uviedol pre TASR minister zahraničných vecí SR.

„Dostali sme sa do fázy normálnych každodenných pracovných vzťahov. Nie je to možno senzačné, no je to pre našich ľudí užitočné,“ povedala počas rokovania Východného partnerstva šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.