Moskva sa topí v odpade, riešiť to chce prezident

Jedna zo skládok pri Moskve. FOTO: The Moscow Times

Problém skládok v Rusku je dnes tak veľký, že sa dostáva do popredia diskutovaných tém v krajine, a to najmä v čase blížiacich sa prezidentských volieb.

Keďže súčasný prezident Vladimir Putin zvažuje svoju kandidatúru na prezidenta aj v roku 2018, tento problém sa intenzívne dotýka aj jeho. V ostatnom čase sa mu preto venuje rovnako intenzívne.

Greenpeace odhaduje, že skládky odpadu v Rusku pokrývajú približne štyri milióny hektárov pôdy, teda veľkosť na ktorej sa porovnateľne rozprestiera celé Švajčiarsko. Viac ako 90 percent odpadu v súčasnosti končí práve na skládkach.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/nove-americke-sankcie-odpoved-kremla-co-na-unia/

Odpadové hospodárstvo ako zásadný ruský problém

18 mestských skládok pre Moskvu každoročne doplní 11 miliónov ton odpadu. Až 8 miliónov z nich je však odpad neznámeho pôvodu, bez „majiteľa“.

Podľa nedávnej štúdie inštitútu Levada, ktorú vypracoval v spolupráci s WWF, si až 90 percent Rusov myslí, že odpadové hospodárstvo je jedným z najvýznamnejších ekologických problémov, ktorým čelí krajina.

Len štyri percentá obyvateľov verí, že sa štát bude témou zaoberať.

Prípad zo skládky v Kuchino

V roku 2014 vláda zatvorila 21 z 39 mestských skládok v Moskve po tom, čo nový zákon zakázal ukladanie pevného domáceho odpadu v zastavanej oblasti.

To ale znamenalo, že odpad pôvodne nasmerovaný do spomenutých 21 skládok, končil v meste Kuchino. Miestni sa však sťažovali na zápach aj zdravotné problémy.

Prezident Putin minulý mesiac nariadil zatvorenie aj tejto skládky, ktorá sa rozprestiera na tak gigantickom priestore, že je viditeľná z vesmíru. Odpad sa však vozí na ďalšie miesto.

Moskovčania, ktorí žijú v blízkosti iných skládok odpadov, spustili podobné výzvy, blokovali príjazdové cesty a požadovali ďalšie zatváranie.

Čítajte aj: Rusko pozastavilo ďalší energetický projekt s Tureckom

Skládka v Čechove

Obyvatelia mesta Čechov, ktoré sa nachádza 50 km od Moskvy, snívajú o tom, že budú môcť piť nekontaminovanú vodu a dýchať čerstvý vzduch. Mesto, pomenované podľa dramatika Antona Čachova, ktorý tu býval a napísal tu aj jedno zo svojich najslávnejších diel Čajka, je dnes ale miestom známe najmä pre svoju skládku.

Do Čechova Rusi vyvážajú väčšinu moskovského odpadu. V súčasnosti sa na skládke zdržuje až pätina všetkého ruského odpadu a situácia sa nezlepšuje.