Moldavsko stratilo záujem o európsku integráciu

Moldavsko, Rusko, Vladimir Putin, Igor Dodon

Prezidenti Igor Dodon a Vladimir Putin, (zdroj: en.kremlin.ru)

Dohoda o voľnom obchode (DCFTA) a asociačná dohoda s EÚ vraj Moldavsku priniesli viac škody ako úžitku. Na návšteve Moskvy to vyhlásil Igor Dodon, nový moldavský prezident z tábora socialistov.

„Stratili sme ruský trh a napodiv sa prepadol aj náš vývoz do Európskej únie. Inými slovami, z podpisu sme nič nezískali,“ hovorí 41-ročný politik, ktorý uspel v novembrových prezidentských voľbách.

„Sme pragmatici. Rozumiem tomu, že je tu dohoda s Európskou úniou. Ja som ale bol proti jej podpisu a myslím si, že pre Moldavsko nepriniesla žiadne pozitíva,“ vysvetľoval Dodon v utorok na tlačovej konferencii po boku Vladimira Putina.

Nový moldavský líder spochybňoval európsku integráciu už počas volebnej kampane. V prospech Ruska sa vyjadril napríklad v otázke Krymu. Neskôr z tohto stanoviska mierne vycúval. Nedávno totiž povedal, že anexiu oficiálne neuzná v záujme dobrých vzťahov s Ukrajinou.

Počas návštevy Kremľa uviedol, že kľúčom k odvolaniu asociačnej dohody budú parlamentné voľby v roku 2018. Ak jeho socialisti získajú väčšinu, dohodu odvolá. Medzitým sa pokúsi prijať memorandum o spolupráci s Eurázijskou úniou.

Euroskepticizmus je dlhodobý problém

Už v roku 2015 sa viac Moldavcov prikláňalo k integrácii do Euroázijskej únie. Ako je možné, že sa to stalo v krajine, ktorej Európska únia finančne pomáha, analyzoval napríklad Hrant Kostanyan z bruselského think tanku Centre for European Policy Studies (CEPS).

Kostanyan tvrdí, že EÚ vsadila na podporu skorumpovaných oligarchov, ktorí sa zahalili názvom Aliancia pre európsku integráciu. Preto podľa neho nie je prekvapenie, že si verejnosť spája EÚ s nepoctivým domácimi politikmi.

Moldavské obchodné vzťahy s Ruskom poškodilo najmä to, že Moskva v roku 2014 ako odpoveď na zbližovanie s EÚ obmedzila dovoz potravín z Moldavska.