Mogheriniová v Moskve: Sú témy, ktoré zatiaľ dialógom nevieme vyriešiť

Zdroj: Twitter (@FedericaMog)

Šéfka diplomatických vzťahov EÚ Federica Mogheriniová je od včera na oficiálnej návšteve Moskvy. S ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom sa stretla po prvýkrát od nástupu do funkcie v roku 2014.

Predstavitelia EÚ a Ruska rokovali o zahraničnopolitických témach, pričom sa pozornosť sústredila najmä na Ukrajinu.

Záujem o spoluprácu

Mohgeriniová v Moskve vyhlásila, že EÚ má záujem o spoluprácu s Ruskom vo viacerých oblastiach – vrátane boja s terorizmom a urovnania ozbrojeného konfliktu v Sýrii či Líbyi. Priznala však, že medzi Ruskom a EÚ sú aj názorové nezhody, napríklad na riešenie situácie na Ukrajine či problémy spojené s Krymom.

„V niektorých témach zatiaľ nedokážeme problémy prekonávať spoluprácou a dialógom. No v iných oblastiach je interakcia a spolupráca na dobrej úrovni. Rozhodli sme sa pracovať práve na otázkach, kde nachádzame prieniky,“ uviedla vysoká predstaviteľka EÚ.

Sergej Lavrov zdôraznil, že Rusko je za pokračovanie dialógu s EÚ, pričom spolu s Mogheriniovou potvrdili záujem na jeho upevnení v politickej oblasti.

„Sme svedkami náročného obdobia vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom, ale stále sa usilujeme o obnovenie plnej spolupráce s EÚ, naším veľkým obchodným a ekonomickým partnerom,” uviedol ruský šéf diplomacie.

Názorové nezhody v téme Ukrajina

V súvislosti s najdiskutovanejšou témou, ktorou bola Ukrajina, Sergej Lavrov pripomenul, že je v záujme Moskvy, aby sa zabezpečilo plnenie tzv. minských mierových zmlúv. Kremeľ je podľa neho pripravený využiť svoj vplyv v proruských samozvaných republikách na východe Ukrajiny.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/pozorovatel-misie-obse-na-ukrajine-prisiel-o-zivot/

Vzťahy Moskvy a Bruselu sú napäté od roku 2014 v súvislosti s krízou na Ukrajine a anektovaním polostrova Krym. Podľa Únie Moskva intenzívne podporuje proruských separatistov na východe Ukrajiny. Kremeľ na druhej strane Bruselu a Západu vyčíta, že sa podieľali na zosadení bývalého prezidenta Viktora Janukovyča a na kyjevskom Majdane zorganizovali prevrat.

Konflikt v Donbase si podľa OSN vyžiadal od svojho začiatku vyše 10 000 obetí.