Mogheriniová: Iránsku jadrovú dohodu otvárať nepotrebujeme

Federica Mogheriniová a iránsky minister zahraničných vecí Javad Zarif. FOTO: UN

Jadrová dohoda medzi Iránom a svetovými mocnosťami „funguje“ a netreba ju znova otvárať, zhodnotila v stredu šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Najvyššia diplomatka Únie sa takto vyjadrila po stretnutí so zástupcami všetkých štátov podieľajúcimi sa na vyjednávaní o dohode (Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko, Británia a USA), ktoré sa pod ňu nakoniec aj podpísali.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/dosledky-iranskych-volieb-pre-europu/

Únia: Jadrová kríza tu je, ďalšiu nepotrebujeme

Vysoká predstaviteľka konštatovala, že k porušeniu dohody k dnešnému dňu nedošlo. „Všetky strany dohodu plnia,“ povedala počas brífingu na pôde OSN.

O prípadných zmenách v tomto dokumente sa podľa Mogheriniovej na stretnutí nehovorilo. Tvrdí totiž, že by nebolo múdre dohodu otvárať najmä v čase, keď svet čelí ďalšiemu jadrovému ohrozovaniu zo strany Severnej Kórey.

„Potenciál jadrovej krízy tu máme už teraz. Naozaj nepotrebujeme ďalší,“ uviedla.

https://twitter.com/eu_eeas/status/910657435496566784?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.euractiv.com%2Fsection%2Fglobal-europe%2Fnews%2Fmogherini-no-need-to-renegotiate-iran-nuclear-deal%2F

Americký „vážny problém“ s dohodou

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson ale novinárom v New Yorku povedal, že USA majú s touto dohodou vážne problémy.

Ako vysvetlil, strany vyjednávajúce o tejto dohode jednoznačne očakávali, že po jej podpise sa znížia hrozby v regióne. Namiesto toho ale podľa jeho slov Irán stále podporuje sýrsky režim, vyvíja balistické strely ohrozujúce stabilitu regiónu a posiela zbrane do Jemenu, Sýrie a Iraku, uviedla agentúra DPA.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/iran-ak-budu-spojene-staty-pokracovat-v-sankciach-odpovieme-v-priebehu-hodin/

Trump vs. Rúhání

Americký prezident Donald Trump v stredu novinárom povedal, že svoje rozhodnutie o dohode s Iránom už urobil, nešpecifikoval však žiadne ďalšie detaily.

Trump má v polovici októbra predložiť správu americkému kongresu a odobriť tak iránsky pokrok v dodržiavaní dohody, ktorá obmedzuje jeho jadrový program.

Pred valným zhromaždením OSN vystúpil aj iránsky prezident Hasan Rúhání. Podľa neho bola dohoda podporená aj Bezpečnostnou radou OSN, a preto o jej osude nemôže rozhodnúť „jedna alebo dve“ krajiny.