Mogherini: Sýria už nikdy nebude rovnaká

Twitter / Poland MFA

Európska únia bude mať novú stratégiu pre Sýriu. Deň pred začiatkom Konferencie o podpore budúcnosti Sýrie a regiónu, ktorá v Bruseli prebieha od 4. do 5. apríla, ju v Luxemburgu schválili hlavy diplomacií krajín Európskej únie. Spoluprácu so sýrskym prezidentom Bašárom al-Asadom po zavŕšení procesu politickej transformácie v krajine však opäť rázne vylúčili.

Základom novej stratégie pre Sýriu, ktorú dnes ministri na svojej plánovanej schôdzi prijali, je snaha o udržanie jednoty a celistvosti krajiny, normalizácia bezpečnostných pomerov v krajine, jej ekonomická obnova a spravodlivé usporiadanie pre všetkých relevantných aktérov v teréne, čo otvorí možnosť dobrovoľného a bezpečného návratu utečencov do vlasti.

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová počas zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu uviedla, že sa zdá „úplne nereálne“ veriť tomu, že Sýria bude rovnaká, ako bola v minulosti. „Je však na Sýrčanoch, ako rozhodnú,“ skonštatovala.

Únia proti Asadovi, no za politický prechod

Minister zahraničných vecí Francúzska Jean-Marc Ayrault v Luxemburgu zdôraznil, že Sýria potrebuje „politický prechod“ hodný tohto označenia. Francúzsko si podľa neho nedokáže predstaviť, že na konci tohto procesu, keď bude reč o vybudovaní budúcnosti pre Sýriu, by mohol zostať na čele krajiny Asad, ktorý je zodpovedný za súčasnú situáciu – viac ako 300.000 mŕtvych, tisícky väzňov, mučenie a deštrukciu.

„Vždy sme hovorili, že Sýrčania musia rozhodnúť o tom, kto bude ich prezidentom, akú budú mať vládu. Nemá zmysel určovať Asadov osud od začiatku, lebo by to viedlo do slepej uličky,“ uviedol šéfa nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel. Zároveň však sýrskeho vodcu upozornil, že pre EÚ je neprijateľné, aby diktátor, ktorý spáchal strašné zločiny, zostal vo svojej funkcii bez trestu, v mene spoločného boja proti džihádistom z teroristickej organizácie Islamský štát.

Lajčák: Je len politické riešenie

Slovenský minister zahraničných vecí, Miroslav Lajčák, po skončení stretnutia odsúdil najmä nečinnosť medzinárodnej komunity, ktorá „nebola schopná zabrániť obrovskému utrpeniu bežných ľudí, rozsiahlemu ničeniu a terorizmu.” Podľa Lajčáka má sýrsky konflikt má len politické riešenie, ktoré musí byť podporené, dohodnuté a akceptované samotnými Sýrčanmi. „Hoci podporujeme politické požiadavky sýrskej opozície, je potrebné ju neustále nabádať, aby sa zjednotila a dištancovala od radikálnych a teroristických elementov,“ dodal slovenský minister. Slovenská republika by podľa neho uvítala vytvorenie reprezentatívneho orgánu v Sýrii, ktorý by stanovil plán rekonštrukcie krajiny, a v súlade s ním bude EÚ plánovať svoju pomoc.

Medzinárodná komunita hľadá riešenia

Nová americká administratíva minulý týždeň upozornila, že odstúpenie sýrskeho prezidenta už nie je prioritou pre ukončenie konfliktu, ktorého následkami Sýria trpí už vyše šesť rokov. Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová dokonca naznačila, že USA chcú radšej spolupracovať s Tureckom a Ruskom pri hľadaní politického riešenia konfliktu v Sýrii, ako sa zameriavať na Asada.

Konflikt v Sýrii prebieha už siedmy rok. Podľa správy Rady EÚ je dnes až 13,5 miliónov Sýrčanov, ktorí sa stále nachádzajú v krajine, v humanitárnej núdzi. Európska únia ostáva pre Sýriu najvýznamnejším darcom humanitárnej pomoci.

Okrem záverov ku konfliktu v Sýrii Rada prijala závery aj o Jemene, Somálsku a o podpore a ochrane práv dieťaťa vo svete.