Merkelová bude s Trumpom hovoriť aj o Putinovi

angela merkelová

Nemecká kancelárka Angela Merkelová. FOTO-TASR/AP

Témou rozhovorov medzi Merkelovou a Trumpom má byť okrem iného NATO, Rusko, či budúcnosť globálneho obchodu. Vo viacerých oblastiach sa postoje týchto lídrov líšia.

Návštev sa mala uskutočniť už v utorok, bola však odložená kvôli snehovej búrke, ktorá zasiahla USA.

 

Spojené štáty a Nemecko sú dlhoročnými blízkymi spojencami a počas administratívy Baracka Obamu boli ich názory na mnohé medzinárodné témy blízke.

Pri Trumpovi však bude nemeckej kancelárke možno stačiť, že sa vyhne otvorenej slovnej potýčke.

Slovné prestrelky

Angela Merkel bola terčom Trumpovej kritiky už počas jeho prezidentskej kampane. Jej otvorenú politiku voči utečencom nazval „katastrofálnou chybou“, o jej vláde hovoril, že „ruinuje Nemecko“.

Merkelová zas v gratulácii k Trumpovej inaugurácii poznamenala, že „úzka spolupráca“ musí byť založená na „hodnotách demokracie, slobody, rešpektu voči právnemu štátu a ľudskej dôstojnosti, bez ohľadu na pôvod, farbu pokožky, náboženstvo, sexuálnu orientáciu, či politické presvedčenie“.

 

Po nástupe do prezidentského úradu Trump vyhlásenia zmiernil. Predstavitelia jeho administratívy ale kritizovali Nemecko napríklad za veľký prebytok v obchode s USA.

Spojené štáty tiež od Európanov žiadajú, aby zvýšili vojenské rozpočty a prebrali väčšiu zodpovednosť za vlastnú  obranu.

„Nemecko sa pozerá na Washington so zmesou zraniteľnosti a dôvery“, tvrdí Jeffrey Rathke zo think-tanku Center for Strategic and International Studies.

„Nemecko je de facto lídrom Európskej únie, no Únia prechádza vnútornými a vonkajšími testami, ktoré robia jej budúcnosť nejasnou.“

„A Nemecko úplne stavilo na multilaterálny prístup.“

Protekcionizmus

Veľké obavy sa viažu na oblasť obchodu. Spojené štáty sú pre EÚ dôležitým obchodným partnerom. Donald Trump, aj pod vplyvom jedného z kľúčových poradcov Steve Bannona, však hovorí o ochrane amerických ekonomických záujmov aj s využitím protekcionizmu.

Merkelová bude určite hovoriť aj o navrhovanej „dovoznej prirážke“ – de facto cle, ktoré postihne importérov do Spojených štátov. Pre nemecký priemysel sú USA dôležitým trhom.

Trumpova administratíva tiež pravdepodobne definitívne pochová nádeje na uzavretie Transatlantickej dohody o obchode a investíciách, TTIP.

Pred odchodom do USA Merkelová poznamenala, že neodchádza len ako posol Nemecka, ale celej Európy.

„Samozrejme poukážem na to, že pre nás sú naša krajina a naše členstvo v Európskej únii dvoma stranami tej istej mince.“

Spoločná téma: Putin

Podľa nemenovaného predstaviteľa Bieleho domu sa bude Trump zaujímať o Merkelovej názor na vzťahy s Ruskom.

„Prezident sa bude veľmi zaujímať o názory a skúsenosti kancelárky z interakcie z Putinom“.

„Samozrejme, ona to robí už viac než dekádu. Bude sa veľmi zaujímať o jej informácie, aké to je pracovať s Rusmi.“

Vzťahy s Ruskom môžu byť spoločnou témou. Hoci Trumpove predvolebné vyhlásenia naznačovali, že po jeho nástupe môže nastať výrazné oteplenie vzťahov – špekulovalo sa aj o zrušení sankcií, ktorých zachovanie Nemecko podporuje – v poslednom čase zaznievajú z Moskvy a Washingtonu tvrdé slová.

Stretnutie Merkelová – Putin

Nemecká kancelárka sa pripravuje na vlastnú návštevu Moskvy. S prezidentom Putinom má rokovať 2. mája. Bude to prvé bilaterálne stretnutie od ruskej anexie Krymu v roku 2014. Doterajšie stretnutia sa uskutočnili len popri multilaterálnych medzinárodných schôdzkach.

Detaily programu nie sú známe. Pravdepodobnými témami sú však Ukrajina, sankcie EÚ, obchodné vzťahy, či nemecké obavy, že sa Rusko pokúsi ovplyvňovať výsledok septembrových parlamentných volieb.

„Federálnej kancelárke odovzdajte moje srdečné pozdravy“, odkázal Putin po bavorskom premiérovi Horstovi Seehoferovi, ktorý bol na návšteve Moskvy vo štvrtok. „Očakávame ju na návštevu 2. mája.“

Vzťahy medzi Merkelovou a Putinom boli spočiatku pomerne dobré. Zhoršila ich však vojna na východnej Ukrajine, a ruská anexia Krymu. Nemecko bolo jedným z hlavných advokátov hospodárskych a politických sankcií.

Väzby sa však zďaleka nepretrhli. Berlín napríklad podporuje projekt Nordstream II – stavbu plynovodu, ktorý má dovážať do Nemecka z Ruska strategickú surovinu po dne Baltského mora. Rusko – a Nemecko – by tak oslabili vplyv tranzitných krajín, ako je Ukrajina a Poľsko.