Medvedev upozornil na možné preteky v zbrojení

foto: ruský prezident Dmitry Medvedev prednáša svoj výročný prejav

Vo svojom výročnom prejave k národu Medvedev vyzval k užšej spolupráci so Spojenými štátmi a Európskou úniou, čím by medzi celkami došlo k výraznému posunu vo vzťahoch od čias skončenia Studenej vojny. Napätie medzi jednotlivými stranami by podľa jeho slov naopak viedlo k tomu, že Rusko by bolo nútené zvyšovať svoj vojenský arzenál- a to najmä v prípade, že sa nepodarí dosiahnuť spoluprácu pri budovaní systému protiraketovej obrany alebo konkrétnu dohodu v tejto oblasti.

„V nadchádzajúcom desaťročí budeme postavení pred nasledujúce alternatívy: buď dosiahneme dohodu pri raketovom systéme obrany a vytvoríme plnohodnotný spoločný mechanizmus spolupráce alebo nás čaká nové kolo zbrojenia,“ povedal Medvedev a dodal: „Musíme sa rozhodnúť ohľadne rozmiestnenia nových útočných zbraní. Je isté, že tento scenár bude veľmi závažný.“

Tieto výroky, ktoré zazneli počas viac ako hodinu trvajúceho prejavu pred členmi parlamentu a vlády, ešte zintenzívnia diskusiu Ruska so Spojenými štátmi a NATO v oblasti raketovej obrany. Ide pritom o oblasť, ktorá Moskvu a západ rozdeľuje už od 80. rokov 20. storočia.

Medvedev na nedávnom summite NATO v Lisabone súhlasil s ponukou spolupracovať s alianciou a nazval to čerstvým novým začiatkom. Plány sú však zatiaľ len neurčité a Rusko varovalo, že chce pri ich navrhovaní a vyhodnocovaní potenciálnych hrozieb a odpovedí na ne zohrávať úlohu rovnocenného partnera, nie hrať druhé husle.

Medvedev sa snaží o oteplenie vzťahov so západom a najmä s Washingtonom od nástupu do svojej funkcie. Prijal preto ponuku svojho amerického kolegu o „resetovanie“ vzťahov. V roku 2008 sa totiž spolupráca medzi Ruskom a USA kvôli vojne v Gruzínsku ocitla na bode mrazu.

Zdá sa, že varovanie ohľadne protiraketového štítu a snaha o uistenie sa, že sa to nebude diať bez Ruska, odráža nedôveru mnohých členov Kremľu voči dávnemu rivalovi. Tí sú zároveň mierne skeptickí k tomu, že sa v americkom Senáte podarí ratifikovať dohodu START o znížení strategických zbraní na území oboch štátov, ktorú Medvedev a Obama podpísali v apríli tohto roku. Dohoda mala byť pôvodne prijatá do konca tohto roku, hrozí však, že termín sa posunie.

Rusko už varovalo, že v prípade ak bude americký systém protiraketovej obrany predstavovať hrozbu pre ruskú bezpečnosť, od dohody sa stiahne.

Pozícia

Nevýrazný prejav k národu z dielne ruského prezidenta Dmitryho Medvedeva zvyšuje pravdepodobnosť toho, že šedá eminencia ruskej politiky Vladimír Putin sa bude v roku 2012 opäť uchádzať o prezidentské kreslo, uvádza agentúra Reuters vo svojej analýze.

Medvedevov 72- minútový prejav bol plný vágnych oblastí ako podpora výživného pre deti, demografický vývoj a ekológia. Úplne sa však vyhol otázke prezidentských volieb v roku 2012. Naznačil však, že pred ich konaním bude v krajine nevyhnutné uskutočniť pár politických reforiem.

„Necítila som v tom vrúcnosť a ctižiadosť osoby, ktorá sa chystá kandidovať aj v druhom období,“ povedala ruská akademička Oľga Kryštanovskaja, zaoberajúca sa ruskou elitou. Dodala, že „toto nie je začiatok niečoho nového, ale zhrnutie. Boli tam všeobecné, dlhodobé, abstraktné ciele, ale konkrétne veci je potrebné dokončiť do konca roku 2011. Takže nemám pocit, že bude opätovným prezidentom,“ povedala.

„Bolo tam pár vzácnych okamihov dačoho konkrétneho,“ povedala analytička Carnegie Moscow Centre Maria Lipman a dodala: „Mne sa zdá, že Putin bude v roku 2012 späť a Medvedevov prejav tento môj dojem nezmenil. Prejav zachováva dojem, že Putin je šéfom zámerov a Medvedev šéfom plánov ich uskutočnenia.“