Lavrov: Lepšie vzťahy s USA chcú viac času

Sergej Lavrov, Rusko, USA, Sýria

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, (zdroj: TASR/AP Photo/Ivan Sekretarev)

Moskva dúfa, že Európska únia prikročí k normalizácii vzťahov s Ruskom a prestane načúvať rusofóbom, vyhlásil dnes na pôde ruského parlamentu minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Dodal, že v podnikateľských kruhoch i v spoločnostiach krajín EÚ „narastá objednávka na normalizáciu vzťahov s Ruskom“.

„Dúfame, že Brusel je schopný stanovovať svoje priority triezvo a nedá sa viesť nepočetnou, ale krajne agresívnou skupinou rusofóbov,“ uviedol Lavrov podľa agentúry Interfax.

Európsku sankčnú politiku tento týždeň kritizoval napríklad maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Pre ruský denník Kommersant povedal, že sankcie stáli maďarskú ekonomiku 6,5 miliardy dolárov.

Počas nedávneho Svetového ekonomického fóra v Davose hovoril o sankciách tiež slovenský minister Miroslav Lajčák. O nejednote únie v otázke sankcií sa podľa neho špekuluje počas celého ich trvania.

„Sankcie sú priamo naviazané na plnenie Minskej dohody. V tomto prípade veľký posun nenastal,“ uzavrel Lajčák.

O USA opatrne

Sergej Lavrov naďalej tlmí prílišný optimizmus Rusov z novej americkej administratívy. Počas hodiny otázok a odpovedí v parlamente vyhlásil, že je príliš skoro hovoriť o normalizácii vzťahov so Spojenými štátmi.

Moskva si vraj nerobí ilúzie, čo sa týka normalizácie vzťahov. „Nemáme nijaké naivné očakávania,“ povedal šéf ruskej diplomacie. Novú vládu vo Washingtone bude vraj posudzovať až na základe jej činov.

Rusko minulý týždeň pozývalo zástupcov USA na mierové rokovania o Sýrii, ktoré sa v uplynulých dvoch dňoch konali v kazašskej Astane. Kremeľ vnímal americkú účasť ako skúšku, či sa Spojené štáty skutočne chcú podieľať na boji s terorizmom.

Dialóg medzi sýrskou vládou a umiernenými rebelmi sa pokúšali uľahčiť Rusko, Irán a Turecko.

Za USA sa na konferencii zúčastnil veľvyslanec v Kazachstane George Krol iba v pozícii pozorovateľa. V rovnakej pozícii sa po dlhých úvahách o svojej účasti ocitol tiež zvláštny vyslanec OSN v Sýrii Staffan De Mistura. Delegáciu Európskej únie nepozvali vôbec.

Ďalšie rokovanie o budúcnosti Sýrie, tentoraz pod hlavičkou OSN, sa 8. februára uskutoční v Ženeve.