Kurdi v Iraku: Po septembrovom referende chceme samostatný štát

FOTO: Twitter

Najpočetnejší národ na svete bez vlastného štátu. Táto učebnicová charakteristika Kurdov, vyše 30 miliónového národa, roztrúseného po viacerých krajinách Blízkeho východu, by sa mohla čoskoro prepisovať. Irackí Kurdi, ktorí od roku 2005 spravujú v Iraku autonómny Kurdský región, sa intenzívne pripravujú na septembrové referendum o úplnej samostatnosti a vzniku nového štátu.

Prezident autonómneho regiónu Masoud Barzani v júni vyhlásil, že päť miliónov obyvateľov bude môcť na referendovú otázku „Ste za nezávislý Kurdistan?“ odpovedať 25. septembra.

Európska únia, Spojené štáty, Rusko, Nemecko, aj ďalší lokálni hráči, vrátane Iránu a Turecka, sú však proti.

Podarí sa napriek tomu Kurdom v roku 2017 historický prelom a získajú to, čo im veľké mocnosti po desaťročia sľubovali?

Baghdad: Referendum je ilegálne

Referendum za samostatnosť Kurdistanu sa neuskutoční po prvýkrát. V roku 2005 sa už Kurdi s veľkou prevahou vyslovili za nezávislosť od Bagdadu. Tentokrát je ale spôsob odlišný: referendum oficiálne financuje autonómna vláda Regiónu Kurdistan.

Proti odtrhnutiu Regiónu od federálneho Iraku je v prvom rade vláda v Baghdade. Podľa irackého premiéra Haidara al-Abadiho bude mať referendum negatívny dopad na všetkých.

„Referendom v regióne Kurdistanu sa nebudeme zaoberať, pretože je protiústavné a ilegálne,“ uviedol al-Abadi vo svojom tohto týždňovom televíznom prejave v národnej televízii.

Únia preferuje jednotný Irak

Európska únia zatiaľ odpovedala len lokálne. Delegácia v Iraku vydala k referendu krátke stanovisko, v ktorom „opätovne zdôrazňuje svoju pevnú podporu jednotnosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Iraku“.

„Jednostranná akcia, ktorou je napríklad aj referendum, naplánované na 25. septembra 2017, je v rozpore s konštruktívnym dialógom, ktorý je teraz potrebný v rámci parametrov irackej ústavy,“ píše sa v najnovšom vyhlásení Delegácie EÚ v Bagdade.

https://euractiv.sk/rozhovory/rozsirovanie/spravodajkyna-europskeho-parlamentu-nasim-tichom-posilnujeme-autoritarstvo-v-turecku/

Americká (ne-)jasná podpora

Kurdská delegácia na čele so šéfom diplomacie Regiónu, Falahom Mustafom Bakirom, sa v týchto dňoch vrátila z „turné” po Spojených štátoch amerických.

Hoci je Bakir presvedčený, že Američania majú za čo kurdským bojovníkom v Iraku ďakovať, skutočná americká podpora je v nedohľadne.

Podobne ako Únia sú spojené štáty za jednotnosť Iraku, ktorého tri autonómne vlády riadi iracká vláda z Bagdadu.

Washington sa obáva aj reakcií Turecka, či Iránu, ktoré vehementne referendum odmietajú.

Ankara považuje rozhodnutie usporiadať referendum za „zlé a unáhlené“. Okrem začlenenia provincie Kirkuk do referenda Turkov trápi aj budúce postavenie Turkménov, ktorí v regióne irackého Kurdistanu žijú. Kurdi aj Turkmeni považujú totiž mesto Kirkuk za svoje kultúrne centrum.

Zároveň je Ankara v neustálom znepokojení, najmä v súvislosti s možnosťou podobných pokusov kurdského osamostatnenia sa aj na juhovýchode Turecka, prípadne jeho pričlenenia k nezávislému budúcemu Kurdistanu.

Bojovať za odmenu

Odhaduje sa, že na svete žije až 35 miliónov Kurdov, roztrúsených najmä v oblasti Turecka, Sýrie, Iraku a Iránu. Po celé storočia sa však nedokázali zjednotiť natoľko, aby presvedčili silnejšie národy o nutnosti existencie vlastného štátu.

Štvrtý najpočetnejší národ Blízkeho východu je komunita jednotná rasovo, kultúrne a jazykovo – s odchýlkami dialektov, väčšinou sunitského vierovyznania.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/porazka-daisu-v-iraku-je-na-dohlad-co-vsak-potom/

V boji na zemi sa najspoľahlivejšími bojovníkmi v prvej línii proti teroristickej organizácii ISIS ukazovali počas celého konfliktu v Sýrii a Iraku práve kurdské jednotky. Podporu im poskytovali ako Spojené štáty, tak aj Rusko.

Od počiatkov konfliktu s teroristami však bolo jasné, že odmenu za pomoc veľkým hráčom očakávajú Kurdi v podobe nezávislého štátu. Referendum v Iraku je toho dôkazom.

Hoci na strane nezávislého Kurdistanu stoja aj kurdské menšiny v Sýrii, či Turecku, získanie absolútnej samostatnosti ani po úspešnom referende nemusí byť realitou.

Napriek tomu môže výrazný výsledok zamiešať karty v blížiacich sa irackých voľbách, plánovaných na apríl 2018 a poskytnúť Erbilu, hlavnému mestu autonómneho regiónu, potrebnú vyjednávaciu silu.