Komisia varovala Američanov, aby neprestrelili s protiruskými sankciami

Donald Trump a Vladimir Putin

Donald Trump a Vladimir Putin v Hamburgu. FOTO: TASR/AP/Evan Vucci

Európska komisia varovala americký Kongres pred jednostranným rozhodnutím uvaliť ďalšie sankcie na Rusko. Washington vyzvala na koordináciu sankcií so skupinou siedmich najvyspelejších ekonomík sveta G7.

Odhlasovanie sankcií v Kongrese môže viesť k „ďalekosiahlym, neuváženým a nezamýšľaným následkom“, uviedla jej hovorkyňa v sobotu 22. júla.

Sankcie, o ktorých bude Kongres hlasovať v utorok 25. júla, sú namierené proti ruskej intervencii na Ukrajine, ale aj proti projektu plynovodu medzi Ruskom a Nemeckom, Nord Stream 2.

V hre je energetická bezpečnosť EÚ

„Obávame sa, že opatrenia, o ktorých diskutuje Kongres, budú mať nezamýšľané následky, nielen čo sa týka transatlantickej jednoty a G7, ale aj ekonomických záujmov a energetickej bezpečnosti EÚ,“ uviedla hovorkyňa Európskej komisie.

„Tieto následky môžu byť potenciálne ďalekosiahle a nevážené, aj čo sa týka snahy diverzifikovať zdroje energie,“ doplnila hovorkyňa.

Jednota v G7 podľa Komisie podporuje implementáciu Minských dohôd.

Brusel vidí domácu politiku

„Vysoko si ceníme jednotu, ktorá prevláda medzi inštitucionálnymi partnermi v prístupe k ruským aktivitám na Ukrajine a v súvisiacich sankciách,“ uviedla hovorkyňa Európskej komisie.

„Jednota je zárukou efektívnosti a dôveryhodnosti našich opatrení,“ dodala Komisia s tým, že za zákonom o sankciách proti Rusku a Iránu vidí „predovšetkým domáce úvahy“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov cez víkend podľa agentúry Interfax uviedol, že Moskva vníma “veľmi negatívne” návrh zákona schváleného Snemovňou reprezentantov, ktorý počíta s uvalením ďalších sankcií na Rusko.

Kongres dosiahol dohodu

Republikáni a demokrati v americkom Kongrese cez víkend oznámili, že dosiahli dohodu o rozsiahlom balíku sankcií voči Rusku, informovala agentúra AP.

Kongresmani chcú potrestať Moskvu za údajné zasahovanie do prezidentských volieb v Spojených štátoch a jej vojenskú agresiu na Ukrajine a v Sýrii.

Kongres bude o návrhu zákona hlasovať v utorok 25. júla, teda ešte pred tým, ako sa odoberie na letné prázdniny.

Sankcie aj proti Nord Streamu 2

Nové protiruské sankcie majú byť namierené na fyzické a právnické osoby napojené na údajné snahy o ovplyvňovanie prezidentských volieb v USA.

V súlade so sankciami by boli zavedené nové opatrenia v oblasti ťažby surovín, spracovania kovov, ako aj v námornej a železničnej doprave.

Sankcie sú v podobe, v akej ich minulý mesiac odhlasoval americký Senát, namierené aj proti firmám financujúcim plynovod Nord Stream 2. Medzi tie patria okrem ruského Gazpromu aj jeho západoeurópski partneri Engie, OMV, Shell, Uniper a Wintershall.

Sporný mandát pre Komisiu

V júni požiadala Európska komisia Radu Európskej únie o mandát pre priame rokovania s Moskvou. Členské štáty o ňom teraz rokujú.

Stály predstaviteľ pri EÚ Peter Javorčík v júni povedal, že Slovensko myšlienku mandátu podporuje.

Nemecká kancelárka zase otvorene povedala, že na takýto mandát nevidí dôvod. Berlín už varoval Washington pred odvetou, ak by ďalšie sankcie postihli firmy, ktoré sa na výstavbe plynovodu podieľajú, najmä ruský koncern Gazprom.