Komisia navrhla tri scenáre pre obrannú politiku. Všetky počítajú s NATO

Operácia EÚ pri Somálsku

Operácia EÚ pri Somálsku. FOTO: EU NAVFOR

Verejnú diskusiu a budúcnosti európskej obrany otvorila v stredu 7. júna Európska komisia (EK).

Zverejnila tri scenáre možného vývoja obrannej spolupráce v EÚ nerátajúc so Spojeným kráľovstvom, ktoré zo spoločenstva odchádza.

S NATO počítajú všetky scenáre

V prípade scenára “bezpečnostná a obranná spolupráca” by členské štáty stále rozhodovali o potrebe bezpečnostnej a obrannej spolupráce na dobrovoľnej a individuálnej báze a EÚ by ich úsilie dopĺňala. Spolupráca v oblasti obrany by sa posilnila, ale účasť EÚ v najnáročnejších operáciách by zostala obmedzená.

Spolupráca EÚ a NATO by si zachovala dnešný formát a štruktúru.

Pri scenári “zdieľaná bezpečnosť a obrana” by členské štáty zdieľali určité finančné a operačné prostriedky na zvýšenie solidarity v oblasti obrany. Únia by bola aktívnejšia pri ochrane Európy na svojom území i za jej hranicami. Zohrávala by významnejšiu úlohu v oblastiach ako kybernetická ochrana, ochrana hraníc či boj proti terorizmu.

Posilnila by aj spoluprácu s NATO.

Najambicióznejší scenár “spoločná bezpečnosť a obrana” predpokladá postupné smerovanie k spoločnej obrane na základe článku 42 Zmluvy o EÚ. Podľa tohto scenára by sa obrana Európy stala spoločnou zodpovednosťou EÚ a NATO. Únia by bola schopná realizovať náročné bezpečnostné a obranné operácie vyžadujúce vyšší stupeň integrácie obranných síl členských štátov. Podporovala by programy spoločnej obrany a zriadila by osobitnú Európsku agentúru na výskum v oblasti obrany.

Vznikne Európsky fond na obranu

EK v písomnom vyhlásení uviedla, že uvedené tri scenáre sa navzájom nevylučujú. Rozhodnutie, ako ďalej postupovať pri obrannej spolupráci, necháva na členské štáty.

O scenároch bude predseda EK Jean-Claude Juncker hovoriť na obrannej a bezpečnostnej konferencii v piatok v Prahe. Zúčastní sa na nej aj šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová, zástupkyňa generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoellerová a český premiér Bohuslav Sobotka.

V stredu 7. júna spustila Komisia aj Európsky fond na obranu.

Je určený na podporu investícií do spoločného výskumu a vývoja obranných technológií a koordinovaný a lacnejší nákup vojenskej techniky. Do troch rokov by chcela Únia dosiahnuť rozpočet EDF vo výške 5,5 miliardy eur ročne.

Fond má dve súčasti, ktoré sa budú navzájom dopĺňať, ale budú sa líšiť v právnej štruktúre a rozpočtovom krytí.

Výskum a spoločné nákupy techniky

Výskumná zložka je určená na financovanie výskumu a vývoja inovatívnych obranných technológií, napríklad elektroniky, metamateriálov, softvéru a robotiky. Už tento rok na obranný výskum Únia vynaložila 25 miliónov eur.

Po roku 2020 chce EÚ na tento účel dávať 500 miliónov eur ročne.

Druhý segment bude fungovať ako finančný nástroj umožňujúci členským štátom nakupovať obrannú a vojenskú techniku spoločne, čo by malo priniesť nižšie ceny. V tejto súvislosti EK uviedla napríklad nákup dronov alebo vrtuľníkov.

Po roku 2020 má EÚ v pláne na tento účel vynakladať miliardu eur ročne a očakáva, že spolu s investíciami členských štátov do povedie k nákupu techniky v hodnote päť miliárd eur.

EÚ sa nechce stať vojenskou alianciou

Podpredseda EK pre zamestnanosť, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen v tejto súvislosti uviedol, že spoločne môžu členské štáty EÚ nakúpiť vojenskú techniku lacnejšie, než keby to robili osobitne.

“Nechceme nahradzovať, súperiť alebo duplikovať NATO,” zdôraznila vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Dodala, že EÚ nie je vojenskou alianciou a ani sa ňou nechce stať.

Plán založiť Európsky fond na obranu ohlásil predseda EK Jean-Claude Juncker vlani. Okrem finančnej úspory je cieľom tohto kroku znížiť rôznorodosť zbraňových a obranných systémov naprieč Úniou. Napríklad kým členské štáty EÚ používajú 17 rôznych druhov tankov, USA používajú len jeden typ. Rôznorodosť bojovej techniky komplikuje jej nasaditeľnosť v teréne.