Jemen: Najväčšia humanitárna kríza na svete

Sedem miliónov osôb je podľa OSN v Jemene na pokraji vyhladovania. FOTO: Twitter

Od marca 2015, kedy v Jemenskej republike prepukol konflikt medzi medzinárodne uznanou vládou a rebelmi z hnutia Húsí, si boje vyžiadali viac ako 57 tisíc obetí a zranených, z toho takmer 10 tisíc ľudí prišlo o život.

27-miliónový Jemen teraz čelí na miestach, ktoré zastihli boje, humanitárnej kríze. 18,8 miliónov Jemenčanov je v situácií, ktorá si vyžaduje humanitárnu pomoc.

Sedem miliónov osôb je podľa Organizácie spojených národov na pokraji vyhladovania. Navyše v ostatných mesiacoch zasiahla krajinu epidémia cholery.

V boji proti húsíom sa na stranu vlády pridali aj susedné krajiny, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty (UAE). Saudi v tejto koalícii prebrali velenie, no dnes ich medzinárodné spoločenstvo podozrieva z podpory lokálnych milícií, ktoré vytvorili priestor teroristom z takých organizácií, ako al-Kajdá.

Dvojitá úloha Saudov

Odborníci na arabský svet špekulujú, že za rozsahom humanitárnej krízy je aj politika koalície spojencov, ktorá bojuje proti rebelom. Strategicky sa totiž blokujú hranice, či niektoré vstupy do miest a letiská, čo bráni prísunu potravín aj pre civilné obyvateľstvo.

Podľa tajnej správy Bezpečnostnej rady OSN, ktorú prednedávnom zverejnil mesačník Foreign Policy, je za financovaním menších milícií v krajine práve Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Obe krajiny pri tom v súčasnosti bojujú na strane jemenskej vlády proti hlavnému nepriateľovi, rebelom šiítskeho klanu Húsí.

Zdroj: BBC

Koalícia má slovami Bezpečnostnej rady v bojoch na zemi len „malý operačný a taktický význam“.

Saudské financovanie lokálnych ozbrojencov okrem iného viedlo aj k tomu, že sa po krajine začali vynárať silné, lokálne skupiny, a tie umožnil rozšírenie ďalším teroristickým skupinám, vrátane organizácie al-Kajdá, píše sa v správe. Milície navyše v  regiónoch sledujú vlastné ciele, čo ešte viac podkopáva dôveru v miestnu vládu.

Jemenskí vládni predstavitelia sú ale presvedčení, že bez podpory susedov v boji s hlavným protivníkom, pôsobiacim na severovýchode, nemajú šancu.

Saudi aj Emiráty obvinenia OSN popierajú.

Kto s kým a proti komu

Jemen je najchudobnejšou arabskou krajinou a do nedávna sa spoliehal na humanitárnu pomoc zo Spojených štátov a susedných krajín.  Ropa, na ktorú je krajina stále bohatá, priniesla finančné zisky najmä vládnucej triede a prezidentovi Alimu Abdullahovi Salehovi.

Zvrhnutý prezident Saleh má na severovýchode stále silnú podporu. FOTO: Twitter

Ten po 33 rokoch a nahonobení bohatstva, ktoré OSN odhaduje na 60 miliárd dolárov, prišiel o svoju neohrozenú pozíciu v roku 2012 počas Arabskej jari. Zdanlivú stabilitu pod neohrozeným diktátorom vystriedala občianska vojna.

Saleh sa pridal na stranu húsíov a spoločne dnes ovládajú severnóvýchodné územie štátu. Ešte v roku 2014 sa im podarilo obsadiť hlavné mesto Sanaa a dnes sa blížia k tomu, aby prebrali kontrolu aj nad najväčším mestom Aden.

Provládne sily tvoria predovšetkým vojaci, lojálne prezidentovi Abdrabbuhovi Mansur Hadimu, ako aj prevažne sunitské kmene a separatisti na juhu. Prezident má podporu nielen u susedov, ale aj v širšom medzinárodnom spoločenstve na čele so Spojenými štátmi.

Koalícia spojencov má však víťazstvo stále v nedohľadne. Tento týždeň navyše svetové médiá masívne informovali o leteckom útoku koalície, vedenej Saudami, ktorý si vyžiadal takmer 50 civilných životov.

Al Jazeera informovala, že saudskoarabský princ a minister obrany Mohammen bin Salman sa podľa uniknutej emailovej komunikácie chce z konfliktu v Jemene dostať čo najskôr.

Epidémia cholery

Cholera, ktorá v krajine prepukla najmä kvôli problémom s vodou a nedostatočnou hygienou, si vyžiadal za posledné tri mesiace takmer 2 tisíc ľudských životov. Infekčné ochorenie, ktoré v neliečenej forme spôsobu smrť až v 50 percentách prípadov, postihlo v Jemene už pol milióna osôb. Organizácia Save the Children hovorí, že až 115 tisíc z nich sú deti.

Základným problémom aj liekom je voda. FOTO. Twitter/WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už kvôli ochoreniu navštívila vyše 1,5 milióna obydlí a informácie o ochorení, pri ktorom ide o najväčšiu epidémiou ostatného polstoročia, poskytli takmer siedmim miliónom osôb.

Podľa WHO je v krajine napriek epidémií funkčných menej ako 45 percent zdravotníckych zariadení. Pritom až 99 percent postihnutých cholerou dokáže prežiť v prípade, že sa dostanú pod zdravotnícku opateru.

„Zdravotnícki pracovníci v Jemene pracujú v neuveriteľne zlých podmienkach. Tisíce ľudí je chorých, no krajina nemá dostatok liekov ani nemocníc,“ písal na svojom profile generálny tajomník WHO, Tedros Adhanom.

Medzinárodní prispievatelia

Podľa OSN potrebuje Jemen len v tomto roku takmer dve miliardy eur, no len niečo vyše 40 percent tejto čiastky skutočne do krajiny prišlo. Saudská Arábia a UAE patria stále medzi najvýznamnejších prispievateľov.

Európska únia na boj s cholerou v Jemene vyčlenila už 8,8 miliónov eur. Podpora sa zameriava na spoluprácu v programe OSN, ktorý zahŕňa ošetrovanie prípadov cholery a preventívne opatrenia, zabezpečujúce vodu a lepšiu hygienu.

Do roku 2017 Únia na pomoc Jemenu vyčlenila spolu už 171 miliónov eur.

Významným prispievateľom sú  aj Spojené štáty, ktoré sa ale zapájajú aj do ozbrojeného konfliktu. Podľa hovorcu Pentagonu,  Jeffa Davisa sa zúčastňujú operácie prostredníctvom dohľadu a operačnej podpory, napríklad dodávkami zbraní pre spojencov, či vzdušnou podporou silám na zemi.

Pohľad Washingtonu je komplexnejší, nakoľko zahŕňa operácie, mierené na centrá okupované teroristami z al-Kajdy v jemenskej provincii Shabwah.

Informačnú a logistickú podporu koalícii spojencov poskytujú aj Francúzi, či Briti.