array(0) { } NULL Istanbulská desiatka: Mimovládny sektor v Turecku prežíva ďalší šok – euractiv.sk

Istanbulská desiatka: Mimovládny sektor v Turecku prežíva ďalší šok

10 zadržaných aktivistov. FOTO: Amnesty International

Turecký súd včera odobril požiadavku štátneho prokurátora a poprední ľudskoprávni aktivisti ostávajú v cele predbežného zadržania.

Zadržaní sa začiatkom mesiaca zúčastnili spoločného workshopu neďaleko Istanbulu. Hromadné zadržanie ohromilo najväčšie ľudskoprávne organizácie v krajine aj vo svete.

Predstavitelia najvýznamnejších mimovládnych organizácií pôsobiacich v oblasti ľudských práv v krajine, ktorých dnes sociálne médiá poznajú pod spoločným menom Istanbulská desiatka (The Istanbul 10), sú podozriví zo „spáchania trestného činu v mene teroristickej organizácie bez toho, aby boli jej členom“.

Prepojení s teroristami?

Demonštrácia za prepustenie v Turecku väznených aktivistov v Londýne. FOTO: Twitter

„Bizarné obvinenia obsahujú pokusy spojiť Idil Eserová s tromi nesúvisiacimi a navzájom si odporujúcimi teroristickými organizáciami,“ tvrdí Amnesty International, ktorého riaditeľka v tureckej pobočke, Idil Eserová, je medzi desiatkou zadržaných.

Eserová a ďalší zadržaní sa 5.júla zúčastnili na spoločnom tréningu v oblasti digitálnej bezpečnosti a informačnom manažmente na ostrove Büyükada neďaleko Istanbulu.

Vo väzbe je stále šesť aktivistov, nakoľko štyroch sa z cely predbežného zadržania prepustili po vyplatení kaucie. Medzi zadržanými sú aj občania Švédska a Nemecka.

Mesiac predtým bol pre údajné prepojenie na Gülenovcov zadržaný aj predseda predstavenstva Amnesty International v Turecku, Taner Kiliç. Gülenovcov, podporovateľov moslimského klerika Fetullaha Gülena, považuje Ankara za strojcov minuloročného pokusu o prevrat, pri ktorom zahynulo 249 ľudí.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/rok-po-pokuse-o-prevrat-v-turecku-56-tisic-zadrzanych/

Pokračovanie prevratu?

„Aký bol dôvod, pre ktorý sa (obhajcovia ľudských práv) zhromaždili v hoteli v Büyükade? Mali tam stretnutie [aby niečo naplánovali], ktoré by mohlo byť považované za pokračovanie pokusu o prevrat z 15. júla (2016),“ povedal prezident Recep Tayyip Erdoğan ešte počas summitu G20 pred dvomi týždňami.

Polícia podľa neho prehľadala hotel a zadržala aktivistov na základe informácií spravodajskej agentúry.

Vďaka stavu pohotovosti, ktoré v Turecku platí od minulého roka a ktorý bol včera opätovne predĺžený o ďalšie tri mesiace, môžu byť podozriví takýmto spôsobom zadržaní a umiestnení v celách predbežného zadržania až do súdneho procesu.

https://euractiv.sk/rozhovory/rozsirovanie/spravodajkyna-europskeho-parlamentu-nasim-tichom-posilnujeme-autoritarstvo-v-turecku/

Mimovládny sektor v Turecku preto ostáva znepokojený. Za posledný rok bolo v súvislosti s podozreniami so spolupráce s rôznymi teroristickými organizáciami, či prepojenia na pučistov, ktorí sa pred rokom pokúsili o zvrhnutie vlády v Turecku, zadržaných takmer 56 tisíc osôb. Svoju činnosť ukončilo približne 1 400 mimovládnych organizácií.

„Je načase, aby sa svetoví lídri postavili a urobili silný, rozhodný a presvedčivý krok v oblasti ľudských práv, dôstojnosti, spravodlivosti a potrebe silnej a prosperujúcej občianskej spoločnosti, ktorá je strážcom týchto hodnôt – ako v Turecku, tak  aj vo svete,“ píše sa v spoločnom otvorenom liste Human Rights Watch, Transparency International, Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov a Amnesty International.

Podľa Reuters znepokojenie nad zadržaním už vyslovilo OSN aj Spojené štáty.

Britská premiérka Theresa Mayová tému nastolila aj počas nedávneho summitu G20 v Hamburgu. Európska únia zatiaľ na zadržiavanie nereagovala.