Internetoví giganti pripravujú mechanizmus pre boj s terorizmom

Terorizmus, internet, radikalizácia

Eurokomisár Dimitris Avramopoulos, (zdroj: Európska komisia)

V reakcii na teroristické útoky, ktoré mali na svedomí občania EÚ, prehĺbila Únia spoluprácu s kalifornskými technologickými firmami. Toto spojenie má zastaviť zneužívanie internetu medzinárodnými teroristickými skupinami a posilniť občiansku spoločnosť.

Internetové spoločnosti už majú k dispozícii prototyp systému, ktorý by odhaľoval a následne odstraňoval extrémistické materiály. Po dnešnom stretnutí s americkými IT podnikmi o tom informoval komisár EÚ pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopoulos.

Únia týmto snahám prikladá veľký význam. Svedčí o tom, že za lídrami IT biznisu vycestovali európsky koordinátor pre boj s terorizmom Gilles de Kerchove a ministri vnútra súčasnej (Malta) i budúcej (Estónsko) predsedníckej krajiny EÚ.

„Počas ostatných 18 mesiacov sme si vybudovali vzťah založený na dôvere a vzájomnom porozumení,“ tvrdí Avramopoulos.

Na druhej strane rokovacích stolov sa vystriedali výkonná riaditeľka Facebooku Sheryl Sandbergová, viceprezident Googlu Kent Walker či viceprezident Twitteru Del Harvey.

Internetoví giganti spoločne vytvárajú databázu obsahu s teroristickou tematikou. Jeho odstránenie by sa tak malo zautomatizovať.

Zástupkyňa Twitteru Sinéad McSweeneyová pri tejto príležitosti uviedla, že ich špecialisti vyvíjajú nový hybridný model nahlasovania a mechanického preverovania obsahu.

Únia sa s najväčšími internetovými spoločnosťami stretáva od decembra 2015 pod hlavičkou nezáväznej iniciatívy EU Internet Forum. Jedným z merateľných úspechov spolupráce je to, že 90 % obsahu, ktorý nahlási Europol, z internetu zmizne.

O organizovaných zločineckých skupinách, ktoré preveruje Europol, sa dozviete viac v jeho včerajšom videu: