Hlavným terčom na G20 nebude čínsky, ale americký protekcionizmus

Donald Trump

Z pochodu na Trumpovu podporu. FOTO: TASR/AP/Mary Altaffer

Nebude to ľahká úloha. V momente, keď Európska únia bojuje s nadmernými čínskymi kapacitami, bude musieť od protekcionizmu odrádzať aj Spojené štáty.

Oceľová vojna bude jednou z tém summitu G20, ktorý sa koná v piatok a v sobotu v Hamburgu.

Schôdzka 20 najsilnejších ekonomík sveta, ktorú 7. a 8. júla hostí aktuálne nemecké predsedníctvo, bude venovaná klíme, migrácii, digitalizácii, zamestnanosti, ale aj obchodu.

Nadmerné výrobné kapacity v Číne

„Otázkou bude, akú pozíciu zaujme G20 k hrozbe protekcionizmu, férovej súťaži a k vysporiadaniu sa s nadmernými výrobnými kapacitami v niektorých odvetviach vrátane hutníctva,“ uviedol pre portál EurActiv.fr zdroj v Elyzejskom paláci.

Problém nadmerných kapacít, zvlášť v Číne, sa už ocitol na jedálnom lístku predstaviteľov G20, a to vlani v septembri.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/ocel-klima-aj-zelena-ekonomika-dohoda-lidrov-z-g20-nie-je-bezobsazna/

Čína, ktorá vyrába asi polovicu svetovej ocele, v minulosti zaviedla opatrenia na podporu zamestnanosti v sektore. Ide o dotácie, ktoré spôsobujú, že čínska oceľ sa predáva na trhu, ktorý bol už vtedy labilný, pod cenu.

Na riešení čínskeho problému sa dohodli

Lídri G20 sa v septembri zhodli na význame tohto problému, vnímaného ako faktor destabilizácie svetovej ekonomiky.

V záverečnom komuniké, ktoré dohodlo vtedajšie čínske predsedníctvo, sa písalo o nevyhnutnosti riešiť tento problém „kolektívnymi odpoveďami“.

„Dotácie a iné typy podpory od štátnych a štátom financovaných inštitúcií môžu spôsobiť deformácie na trhu a prispieť k nadmernej kapacite,“ píše sa v septembrových záveroch bez toho, že by bola menovite spomenutá Čína.

Dôvodom má byť národná bezpečnosť

Tentokrát Európanov viac znepokojuje americký prezident Donald Trump.

Americká administratíva už niekoľko týždňov hrozí protekcionistickými opatreniami voči dovozu ocele z iných krajín. Trump, ktorý vo voľbách zvíťazil so sloganom „America First“ (Amerika na prvom mieste), pohrozil zablokovaním importu z dôvodu národnej bezpečnosti.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/europa-bojuje-s-protekcionizmom-vo-svete-na-svojej-ochrane-sa-nevie-dohodnut/

Európska komisia odpovedala protestnou nótou adresovanou americkému ministerstvu obchodu.

Komisia: O národnú bezpečnosť nejde

„Neexistujú dôkazy o tom, že dovoz – a určite nie ten z Európy – ovplyvňuje alebo môže ovplyvniť americkú národnú bezpečnosť,“ uviedol hovorca Komisie, ktorý dúfa, že Spojené štáty prestanú používať tento argument.

„Ak sa objavujú problémy spojené s cenou alebo množstvom špecifických oceľových produktov pochádzajúcich z niektorých krajín, mali by sa riešiť súčasnými právnymi nástrojmi,“ dodal hovorca.

„Sekcia 232“ amerického zákona z roku 1962 umožňuje prezidentovi obmedziť dovoz, ktorý by ohrozil národnú bezpečnosť krajiny.

Američania by zasiahli spojencov

Skutočný dopad dovozu ocele na národnú bezpečnosť má vyhodnotiť správa ministra obchodu Wilbura Rossa očakávaná v predvečer summitu G20.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/macron-robi-diplomaticku-spojku-medzi-g7-putinom/

„Na tomto základe by mohli americké úrady prijať sériu opatrení, ktoré by mohli ovplyvniť okrem iného aj európsky a francúzsky oceliarsky priemysel,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničia na pravidelnom novinárskom brífingu v pondelok 3. júla.

Nedávna štúdia Petersonovho inštitútu však upozorňuje, že plánované opatrenia budú mať menší dopad na Čínu a naopak väčší na amerických spojencov vrátane Kanady, Mexika, Japonska, Nemecka a Kórey.

Francúzi sa vyhrážajú odvetou

„Európska únia nechce byť postavená na rovnakú úroveň ako iné krajiny,“ hovorí zdroj z Elyzejského paláca s odkazom na problémy, ktoré čínsky protekcionizmus spôsobil Európe.

„Ak sa americké opatrenia dotknú vývozu z európskych krajín, budeme musieť reagovať veľmi rýchlo,“ dodal zdroj z okruhu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Nad rámec súladu protekcionistických opatrení plánovaných Trumpom s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie by mohla byť európska odveta „zarámcovaná antidumpingovou politikou Európskej únie,“ dodáva nemenovaný zdroj.