Gruzínski novinári protestujú proti zatknutiu kolegov

Jeden z dotyčných bol aj osobným fotografom prezidenta Michaila Saakašviliho. Všetkých troch fotografov zatkli vo štvrtok, pričom ich obvinili z posielania tajných informácii o krokoch gruzínskeho prezidenta ruskej informačnej službe.

Vláda jednoznačne odmieta, že by tento incident bol krokom proti slobode tlače. Informácie, ktoré doteraz zverejnili gruzínske úrady, vyvolávajú v radoch žurnalistov a diplomatov rozhorčenie.

Podľa dvoch zatknutých fotografov, Giorgiho Abdalaza a Irakli Gedenidzeho, je ich zatknutie pomsta zo strany prezidenta Saakašviliho. Dôvodom pre celú aféru majú byť fotografie, ktoré obvinení zhotovili 26. mája počas protestu opozície. Vládne sily sa vtedy snažili rozohnať protestujúcich slzným plynom, gumovými projektilmi a vodnými delami, aby tak uvolnili daný priestor pre vojenskú prehliadku.

Saakašvili vyhlásil, že za protestom stálo Rusko.

Abdaladze, ktorý momentálne drží protestnú hladovku, pracoval ako fotograf na dohodu u gruzínskeho ministra zahraničných vecí a aj pre opozičnú Alia Media group. Fotografie zaslal Associated Press.

Desiatky novinárov protestovalo pred ministerstvom vnútra a požadovalo, aby Saakašvili zverejnil informácie o tejto kauze. Poukázali aj na žiadosť parížskej organizácie Reportéri bez hraníc, ktorá vyzvala gruzínsku vládu, aby vykonala spravodlivé a transparentné vyšetrovanie.

Zatknutie je najnovším prípadom zameraným na odhalenie ruských špiónov v Gruzínsku od vojny o Južné Osetsko v roku 2008. (pozri pozadie)

Sloboda médii vyvoláva v Gruzínsku dlhodobo znepokojenie nie len zo strany domácej tlače, ale aj zo strany Saakašviliho západných spojencov. Tento incident znova upriamil zrak verejnosti a Západu na to, nakoľko je táto sloboda v Gruzínsku dodržiavaná.

Veľvyslanci Európskej únie v Tbilisi sa stretávajú na pravidelných rokovaniach. Jeden zo západných diplomatov povedal, že nedávne zatknutie troch fotografov bude jednoznačne predmetom najbližšieho stretnutia. Diplomati súčasne vyjadrili znepokojenie nad transparentnosťou celého vyšetrovania a poukázali na všeobecnú „mániu špehovania“, ktorá momentálne vládne v gruzínskej spoločnosti.

Agentúra EPA je zarazená

Abdalaze a Gedenidze mali údajne poskytnúť Európskej tlačovej agentúre (EPA), so sídlom vo Frankfurte, informácie o pôdoryse prezidentskej budovy a plán ciest prezidenta Saakašviliho. Prostredníkom mal byť Zurab Kurtsikidze, ktorý pracuje pre EPA.

Kurtsikidze, tretí z obvinených, mal tieto údaje poskytnúť ruskej vojenskej rozviedke.

Doteraz zverejnené informácie o prípade sa však týkali iba platieb za fotografie pre Gedenidzeho a Abdaladza, ktoré Kurtsikidze vybavil cez moskovskú pobočku EPA. To je však bežná prax.

Na policajnom zázname hovorí Gedenidze, že mal pochybnosti o tom, kam chce Kurtsikidze dané fotografie poslať. Mal podozrenie, že sa fotky dostanú k tajným službám. Dodal však, že nemal na výber, pretože ho Kurtsikidze vydieral. Gedenizeho žena Natia bola v tej dobe vo väzení a tesne na to ju prepustili na kauciu.

Hlavný editor EPA Cengiz Seren je celou situáciou zaskočený.

„Môj bože, toto mi pripomína, keď som bol mladý novinár a existovali dva bloky,“ povedal, pričom narážal na situáciu počas Studenej vojny.

Na margo dokumentov, ktoré našli v Kirtsikidzeho apartmáne, povedal pre Reuters: „Toto sú klasické veci, ktoré používame na takýto typ reportáže.“

„Ak existuje nejaký dôkaz, ktorý naznačuje, že je toto špionážny prípad […] tak prečo ich nepredložia?“

“Fotografie, ktoré som urobil ja a Irakli [Gedenidze] išli do celého sveta, zverejnené boli v časopisoch a novinách tých krajín, kde sa Michail Saakašvili prezentuje ako veľký demokrat.“

Všetci obvinení čelia trestu odňatia slobody na 9 až12 rokov. Miera oslobodzujúcich rozsudkov je v Gruzínsku na úrovni 0,2 %.

EurActiv / Reuters