Európsky parlament vstúpil do diplomatického boja s Ruskom

Martin Schulz (zdroj: European Parliament/Flickr)

Minulotýždňové zverejnenie zoznamu 89 politikov, ktorí nemôžu vycestovať do Ruska, vyvolalo v Európskej únii odmietavé reakcie. Jeden z prvých odvetných krokov zavádza Európsky parlament.

„Napriek mojim početným výzvam, aby ruské orgány zverejnili čiernu listinu a uviedli jasné dôvody, prečo jednotlivcov zahrnuli, našich členov opakovane zastavujú na hraniciach,“ povedal v sobotu predseda EP Martin Schulz.

Rusi mali do pondelka vysvetliť svoje stanovisko, inak Schulz pohrozil „vhodnými odvetnými opatreniami“. To sa však nestalo.

V pondelok preto nemecký politik adresoval ruskému veľvyslancovi pri EÚ Vladimirovi Čižovovi list, v ktorom mu oznámil zamedzenie vstupu do parlamentu. Zákaz vstupu má aj ďalší nemenovaný diplomat, členovia Štátnej dumy a Federálneho zhromaždenia budú musieť žiadať o prístup individuálne. Dočasne sa tiež preruší činnosť parlamentného výboru pre spoluprácu EÚ – Rusko.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí  v reakcii na to uviedlo, že v EP sa aj tak „nedá nič robiť“ a jeho rozhodnutia sa dajú predvídať. „V týchto rozhodnutia voči Rusku je bohužiaľ každý mesiac čoraz menej zdravého rozumu,“ komentoval námestník ministerstva Sergej Riabkov.

Francúzsky filozof a spisovateľ Bernard-Henri Lévy medzitým pre The Wall Street Journal napísal, že ruský zoznam mieri na Rusov samotných. „Je kolektívnym trestom pre segment ruskej občianskej spoločnosti, […] pre časť populácie, ktorá veľmi potrebuje európsku občiansku spoločnosť na posilnenie viery, že si Rusko zaslúži viac ako despotizmus.“

Za predĺženie sankcií opäť odveta

„Ak budú v júni prijaté rozhodnutia o predĺžení sankcií, Rusko prijme odvetné opatrenia. Ak nie, budeme zachovávať dobré vzťahy s našimi partnermi. Máme v EÚ aj takých partnerov, ktorí sú proti sankciám, a nechceme na nich tlačiť,“ povedal včera v Moskve po stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom jeho ruský náprotivok Dmitrij Medvedev.

Medvedev sa v minulosti viackrát vyjadril, že zákaz dovozu potravín z únie zostane aj naďalej v platnosti. Štátne orgány zároveň naznačovali, že krajiny, ktoré Rusko kritizujú menej, budú istým spôsobom zvýhodnené.