Európski ľudovci: EÚ musí Rusku ukázať ochotu ísť do vojny

Rusko sa stalo protivníkom Európskej únie a jeho ďalším cieľom budú pobaltské štáty, povedal estónsky europoslanec Tunne Kelam, ktorý stretnutie Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS) viedol. Keď sa to stane, bude dôveryhodnosť Západu čeliť skúške, varoval.

Kelam tak zopakoval slová svojho prezidenta Toomasa Ilvesa. Ten nedávno vyhlásil, že nedostatok ochoty NATO brániť jeho krajinu by znamenal skon aliancie.

Väčšina Rumunov verí, že Putin sa nezastaví, kým prostredníctvom juhoukrajinských regiónov neprepojí Rusko a Podnestersko, tvrdí Cristian Dan Preda, politický koordinátor EPP vo výbore pre zahraničné veci.

Na poradu ľudovcov prišiel aj zástupca riaditeľa Centra Wilfrieda Martensa pre Európske štúdiá Roland Freudenstein. Vedúci výskumník oficiálneho think-tanku EĽS vo svojich vyhláseniach zašiel ešte ďalej. Putin podľa neho chce, minimálne na morálnej a politickej úrovni, zničiť dve najväčšie euroatlantické inštitúcie – Európsku úniu a NATO.

Takéto ostré vyhlásenia Európskej ľudovej strany majú svoju váhu. Jej skupina je najväčšia v Európskom parlamente. Stála za nomináciou Jeana-Clauda Juckera na post predsedu Európskej komisie. Má podporu najsilnejších európskych lídrov, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Renesancia Západu

Freudenstein, ktorý nedávno v Martensovom centre vydal štúdiu Renesancia Západu, tvrdí, že napriek všeobecnému povedomiu o novej ruskej hrozbe chýba diskusia o pripravenosti Európy ísť do vojny.

„Musí sa to zmeniť. […] Musíme povedať jasné áno. Sme pripravení isť do vojny za to, čo považujeme za životne dôležité princípy pre budúcnosť Európy,“ povedal nemecký expert na medzinárodné vzťahy.

Západ by sa podľa neho mal vrátiť ku konceptu odstrašovania, vrátane toho nukleárneho.

„V Nemecku v súčasnosti tvorí jadrové odstrašovanie NATO 20 hrdzavejúcich bômb voľného pádu, ktoré dokáže zničiť jediný zásah ruských síl. To sú veci, ktoré sa musia zmeniť, mali by sme sa vzchopiť.“ Zároveň však dodal, že tieto veci sa len veľmi ťažko predávajú verejnosti.

Západní lídri by podľa Freudensteina mali Rusom odkázať: „Počujeme vás, chápeme, čo vravíte, len sme presvedčení, že je to úplne zle.“

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec z frakcie Európskych ľudovcov sa síce stretnutia nezúčastnil, no pre EurActiv.sk komentuje tieto vyjadrenia umiernejšie. Upozorňuje, že musíme robiť všetko pre to, aby na vojenské riešenie nedošlo, dokonca ani k možnosti uvažovať o ňom. Dodáva, že by nešlo o konflikt Európy ale NATO. 

Na druhej strane hovorí, že v prípade, že by boli v najbližšej dobe významným spôsobom porušené závery dohody Minsk II, napríklad útokom na mesto Mariupoľ, "EÚ musí zabudnúť na všetky vnútorné rozbroje a politicky motivované obavy z ekonomických škôd a zaviesť voči Rusku bezprecedentne prísne hospodárske a personálne sankcie, napríklad zákaz všetkým predstaviteľom Kremľa cestovať cez územie EÚ, odstrihnutie Ruska od systému SWIFT a podobne." 

Vzhľadom na štruktúru ruskej ekonomiky a "chimerickú povahu tzv. Euroázijskej únie" by podľa neho mali takéto kroky mali na popularitu Putinovej politiky zdrvujúci dopad. 

Paródia na ruskú diplomaciu

Freudenstein spomenul zážitok z medzinárodnej konferencie, kde pred tromi rokmi viacerí rečníci kritizovali ruskú agresiu voči Gruzínsku.

S výrazným prízvukom napodobil ruského veľvyslanca pri EÚ Vladimira Čižova, ktorý vyhlásil: „Priatelia, máme toľko spoločného, boli sme spolu. Nezabúdajte na našu spoločnú minulosť.“ Na to Čižovovi jeden z gruzínskych delegátov odvetil, že práve na tú minulosť si dobre spomínajú.

Pre Freudensteina bolo „zarážajúce“ ako Čižov nedokázal pochopiť, že ne-Rus môže považovať spoločnú minulosť za niečo hrozné. „Je to vec, ktorú im musíme vysvetliť. Neviem, či sa nám to podarí, ale musíme sa o to snažiť.“

Tvrdí, že európske „holubice“, ktoré stále čakajú normalizáciu vzťahov s Ruskom sú pomýlené. Vzťahy s Ruskom sa podľa neho napravia až keď Vladimir Putin v „akejkoľvek podobe“ opustí Kremeľ.

„Je to hra s nulovým súčtom,“ varuje Freudenstein, ktorý chystá knihu Muzzling the Bear (Umlčať medveďa) o potieraní ruskej propagandy.

Jastrabi

Medzi ďalšími účastníkmi schôdzky ľudovcov o Rusku bol známy nemecký poslanec a predseda výboru EP pre zahraničné veci Elmar Brok, Sandra Kalnieteová, podpredsedníčka parlamentnej skupiny EPP/EĽS, a spravodajca pre vzťahy EÚ-Rusko Gabrielius Landsbergis a poľský europoslanec Jacek Saryusz-Wolski.

Saryusz-Wolski povedal, že stredná a východná Európa pred ruskou hrozbou varovala už dávno, no Rusko nie je len Putin, ale aj ľudia ako Boris Nemcov, Andrej Sacharov či Anna Politkovská.

„Najlepším spôsobom, ako ovplyvniť ruskú spoločnosť, je ukázať , že iný spôsob života je možný aj v postsovietskej sfére. Ak uspejeme na Ukrajine, tak jedného dňa zvíťazíme aj v Rusku. Ak sa nám to s Ukrajinou nepodarí, vyhrá Putin,“ dodal.

Odkaz lídrom

„Čas na rozhovory a presviedčanie skončil. Je čas na tvrdú, realistickú politiku a na koncentráciu na obranu a bezpečnosť. Východné krídlo únie cíti zásadnú existenčnú hrozbu,“ vyhlásil Jacek Saryusz-Wolski.

Na dnešný summit o utečencoch z Afriky adresoval lídrom nasledujúci odkaz: „Ak nebude mať južné krídlo únie pochopenie pre existenčné hrozby, ktoré hrozia východnému, tak ani to nemusí mať pochopenie v oblasti imigrácie.“

„Ak na východe čelíme inštitucionalizovanému a centralizovanému vojenskému a politickému tlaku, na juhu ide skôr o tlak humanitárnej povahy," komentuje europoslanec Štefanec.

"Putinovo Rusko priamo neovplyvníme, no situáciu v severnej Afrike ovplyvniť môžeme. […] Je pravda, že predstavitelia štátov na západnom a južnom okraji Európy možno nie vždy celkom chápu, akú hrozbu predstavuje pre hodnoty Európskej únie Rusko. Na druhej strane, aktivita európskych lídrov a inštitúcií pri riešení konfliktu východnej hranici Európskej únie bola a je oveľa vyššie ako pozornosť, ktorú venujú Stredomoriu,“ dodáva pre EurActiv.sk.