Európska únia obnoví tri roky po vojenskom prevrate vzťahy s Thajskom

Pohrebný komplex zosnulého thajského kráľa Pchúmipchóna Adundéta. FOTO: TASR/AP

Európska únia sa dohodla na obnovení politických vzťahov s Thajskom a prehodnotení možnosti dosiahnuť dohodu o voľnom obchode s touto ázijskou krajinou. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že Brusel o tom rozhodol v pondelok (11. decembra) v súvislosti s pozitívnym vývojom situácie v Thajsku po vojenskom prevrate z roku 2014.

V októbri predstavili thajské úrady plán na vypísanie parlamentných volieb na november 2018 po tom, ako ich termín doposiaľ opakovane odkladali.

Vlády v Thajsku sa v roku 2014 ujala tamojšia junta a zaviazala sa urovnať situáciu v krajine zmietanej niekoľko mesiacov trvajúcimi pouličnými protestmi. Viaceré západné krajiny ale tento prevrat kritizovali a utlmili vzťahy s Bangkokom.

Možnosti v dohode o voľnom obchode

Členské štáty Európskej únie privítali v pondelok rozhodnutie Thajska zorganizovať voľby a s ohľadom na posledný vývoj súhlasili s postupným vyvíjaním obnovených vzťahov s Thajskom.

Blok sa zhodol na obnovení politických kontaktov s Bangkokom na „všetkých úrovniach“ a podporuje možnosť pokračovať v pozastavených rokovaniach o dohode o voľnom obchode. V Bruseli to v pondelok oznámili ministri zahraničných vecí členských štátov Únie.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/kratke-spravy/obchod-v-bruseli-sa-zacalo-prve-kolo-rokovani-o-volnom-obchode-s-thajskom/

Zmienené cesty Brusel využije na vyjadrenie obáv v súvislosti so situáciou v oblasti ľudských práv, základných slobôd a návratu k demokracii v Thajsku, dodali ministri vo vyhlásení.

Pred Európskou úniou už k normalizácii vzťahov s Thajskom pristúpila aj vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa.