EÚ zavádza vlastný plán na stopovanie financovania teroristov

foto: Dievča drží fotografiu obete teroristického útoku z 11. septembra 2001 na spomienkovom ceremoniáli pri príležitosti ôsmeho výročia tejto tragédie 11. septembra 2009, zdroj: TASR

Program stopovania financií terorizmu (TFTP) bude súčasťou nadchádzajúcich rokovaní medzi Európskou komisiou a americkou administratívou o tom, ako opätovne vzkriesiť dočasnú dohodu SWIFT o zdieľaní bankových údajov medzi oboma blokmi. Tú Parlament vo februári zablokoval keď hlasoval proti jej zavedeniu.

O neúspešnej dohode SWIFT budú pravdepodobne vyjednávať eurokomisárka pre základné práva a spravodlivosť Viviane Reding a eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmström. Najprv však potrebujú splnomocnenie Európskeho parlamentu.

Očakáva sa, že diskusia o prípadnom vymenovaní oboch komisárok ako hlavných vyjednávačiek dohody SWIFT prebehne počas summitu lídrov EÚ 22. apríla.

Prijatie Programu stopovania financií terorizmu je, zdá sa, dlhodobým cieľom Komisie. Tá tvrdí, že jej dohoda poskytne viac autonómie v otázke vyšetrovania protiteroristickej činnosti a stopovania finančných údajov. „Schválenie TFTP by znamenalo, že EÚ by nemusela posielať údaje do tretích krajín, mohla by robiť svoje vlastne vyšetrovanie a zdieľať analýzy so Spojenými štátmi a zároveň by sme mohli spolupracovať viac ako partneri,“ povedal pre EurActiv náš zdroj z Komisie.

Hoci Európsky Parlament vo veľkom tlačil na vytvorenie ekvivalentu k americkému protiteroristickému programu, jednotliví poslanci sú veľmi skeptickí ohľadne toho, či sa členské štáty vzdajú svojej právomoci rozhodovať o takejto citlivej otázke v prospech EÚ.

Redingová a Malmströmová sa svorne vyjadrili, že by radi dosiahli súhlas ohľadne dohody SWIFT už v júni. Zároveň však dodali, že načasovanie bude závisieť aj od rozhovorov so Spojenými štátmi.

Prípadná dohoda si tiež vyžiada zavedenie novej legislatívy v EÚ, ktorú budú musieť schváliť členské štáty a poslanci EP.

Navyše, v návrhu Komisie budú uvedené aj podrobnosti ohľadne finančných nákladoch, ľudských zdrojoch a to, kde sa budú údaje skladovať.

Nové podmienky SWIFT

Súčasťou nového mandátu Komisie v otázke SWIFT bude ubezpečiť občanov EÚ, že budú mať v tejto otázke rovnaké práva ako ich kolegovia na americkej pôde, že sa finančné údaje nedostanú do rúk tretej strany a žiadosti o poskytnutie údajov preskúmajú súdne orgány EÚ. Mohol by tak spraviť Europol, ktorého hlavné sídlo je v Haagu alebo nejaký nový úrad, dodal pre EurActiv zdroj z EÚ.

Ohľadne množstva poskytovaných údajov – hlavného zdroja obáv Európskeho parlamentu- sa Malmströmová vyjadrila, že sa pokúsi obmedziť množstvo týchto žiadostí o poskytnutie údajov iba na tie, ktoré priamo súvisia s vyšetrovaním teroristickej činnosti.

Takéto obmedzenia by mohli zabezpečiť, že žiadosti o údaje budú viac špecifické a limitované na transakcie v určitej oblasti, určitej národnosti, v určitých bankách a v špecifickom časovom rámci.