EÚ – Rusko: Brusel dýcha realizmom

Krátka správa

Denník Financial Times priniesol včera správu o uniknutých dokumentoch z kruhov Portugalského predsedníctva. Boli postupne vypracovávané a revidované ako agenda pre nadchádzajúci piatkový summit EÚ – Rusko.

Vzťahy oboch blokov, ktoré sú si strategickými partnermi minimálne vo sfére obchodu, sa za posledné roky zhoršili. Napríklad Kremeľ už vyše roka uplatňuje zákaz dovozu poľského mäsa, Estónsko muselo čeliť silnej ruskej kritike za svoje rozhodnutie premiestniť pamätník sovietskeho vojaka z centra Talinnu na vojenský cintorín (EurActiv 03/05/07), prezident Putin len prednedávnom identifikoval v Pobaltí údajný nacizmus (EurActiv 11/10/07), Rusko sa neponáhľa poskytnúť svojím európskym partnerom formálny záväzok o garancii dodávok energetických surovín (EurActiv 24/10/07) a podobne. Na druhej strane sa Rusko zdá byť silným hráčom v celom post-sovietskom priestore. Napríklad spory s Bieloruskom a Ukrajinou o ceny dodávok ropy a zemného plynu sa na krátky čas premietli do zastavenia dodávok krajinám EÚ. Rusko je intenzívne prítomné aj na Balkáne, kde napríklad podporuje separatistické Podnestersko.

EÚ vo svojich oficiálnych textoch tieto skutočnosti doteraz čiastočne opomínala. Dokumenty, ktoré sa podarilo získať denníku Financial Times síce taktiež neoznačujú Rusko za „oponenta“, ale vypovedajú o očakávaniach Spoločenstva voči krajine. Obsah textu sa nesie v duchu realizmu. Zrejme to má súvislosť aj s tým, že v Taliansku, Francúzsku a v Nemecku došlo na vysokých postoch k zmenám a tieto krajiny sú teraz reprezentované menej rusofilnými elitami, akými boli Gerhard Schröder, Silvio Berlusconi, či Jacques Chirac.

Ako uvádza denník, v jednom z dokumentov vypracovaných v júli 2007 je Rusko charakterizované ako „strategický partner v mnohých oblastiach spoločného záujmu, zvlášť na hospodárskom poli, ale v ostatných – ako angažovanie sa v post-sovietskom priestore – Rusko pravdepodobnejšie zostáva konkurentom alebo dokonca oponentom.“

Zaujímavé na texte je slovo „oponent.“ To sa v európskych diplomatických kruhoch voči Rusku používa len veľmi zriedka, ak sa oficiálne vôbec používa. Ako dodáva Financial Times, možno pre tento fakt sa nakoniec záverečný dokument, vypracovaný ako finálny podklad pre piatkový summit, tomuto termínu vyhýba.

V uniknutých dokumentoch Portugalského predsedníctva je rovnako vyjadrené varovanie pred možným izolovaním sa Ruska od Európy, ale aj predpokladaný smer, ktorým sa bude uberať jeho zahraničná politika pred blížiacimi sa parlamentnými (2007) a veľmi diskutovanými prezidentskými voľbami (2008). Európa by sa podľa nich mala pripraviť na to, že Rusko bude postupne stupňovať svoju rétoriku a bude implementovať asertívnu zahraničnú politiku.