EÚ obhajuje svoje pôsobenie na Haiti

Ľudia dostávajú sérum v nemocnici v haitskom meste Saint Marc 21. októbra 2010.zdroj: TASR/AP

V tomto chudobnom karibskom štáte, ktoré na začiatku roka zasiahlo ničivé zemetrasenie, sa objavilo už viac ako tritisíc prípadov cholery. Najviac postihnuté oblasti sa nachádzajú ďalej od táborov ľudí, ktorí pri zemetrasení stratili svoj domov. Centrom epidémie je rieka Artibonite na sever od hlavného mesta. OSN ale varuje, že s potvrdenými prípadmi v Port au- Prince, v mestečku L´Arcahaie a v meste Cap- Haitien na severe krajiny stúpa riziko geografického rozšírenia nákazy. „Musíme sa pripraviť na závažnú epidémiu, hoci dúfame, že sa to nestane,“ povedal koordinátor humanitárnej pomoci OSN na Haiti Nigel Fisher.

Televízne kamery zachytili hrozné podmienky v nemocniciach a v postihnutých oblastiach. Krajina trpí nedostatkom infraštruktúry, lôžok a zlými hygienickými podmienkami. Zúfalstvo obyvateľov preto rastie a čoraz ľudia čoraz viac vyjadrujú svoju frustráciu nad nedostatkom zahraničnej pomoci.

Hovorca eurokomisárky pre humanitárnu pomoc Kristaliny Georgievy, Ferran Tarradellas ale kroky Komisie obhajuje. Podľa jeho slov sa podarilo vypuknutie cholery zachytiť práve včas a zároveň sa podarilo rýchlo zapojiť zdravotnícky personál z Haiti aj z medzinárodného spoločenstva. V krajine sú zároveň prítomní odborníci z Komisie- k jednému zo zdravotných expertov, ktorý už pôsobí na Haiti sa pridal člen z delegácie EÚ z Nikaraguy. Európska únia navyše podľa informácií spolupracuje so svojimi partnermi na danom území, najmä so španielskym a francúzskym Červeným krížom, Hnutím proti hladomoru a ďalšími organizáciami.

Experti Komisie sa pritom zapájajú najmä do logistiky, vrátane poskytovania stanov, výstavby centier na liečbu cholery izolovaných od zvyšku obyvateľstva, dodávky hygienických balíčkov, zlepšovania sanitácie vody a propagovania hygieny, uviedol Tarradellas. Dodal, že od zemetrasenia, ktoré si vyžiadalo 220 tisíc obetí a zanechali milióny ľudí bez strechou nad hlavou ide o prvý prípad epidémie. Zamestnanci Komisie zároveň po celý čas úzko spolupracujú s haitskými úradmi a medzinárodným spoločenstvom, aby sa nákaza nešírila.