EÚ neuznala výsledky komunálnych volieb na Kryme a v Sevastopole

Voľby na rozličnej úrovni sa konali v 82 regiónoch Ruska. FOTO: Twitter/The Moscow Times

Hoci celkové výsledky nedeľných komunálnych volieb v Rusku ešte nie sú známe, už teraz je jasné, že vládna strana potvrdila svoju vedúcu pozíciu aj na lokálnej úrovni.

Voľby na rozličnej úrovni sa konali v 82 z 85 regiónov Ruska, okrem Petrohradu, autonómnej republiky Ingušsko a Magadanskej oblasti. 16 regiónov si volilo gubernátorov, šesť ďalších si vyberalo členov zákonodarného zboru, zatiaľ čo doplnkové voľby do Štátnej Dumy sa konali v Kingiseppskom rajóne a Brianskej oblasti.

Po prvý krát od anexie v roku 2014 sa lokálne voľby konali aj na Kryme a v Sevastopole. Európska únia už avizovala, že práve ich výsledky neuzná.

https://euractiv.sk/clanky/vychodna-politika/unia-predlzuje-sankcie-voci-krymu-aj-rusku/

Posledné voľby pred prezidentskými v marci

Ruské médiá informovali, že vládna strana Zjednotené Rusko bude jasným víťazom. Patriť jej má okrem iného všetkých 16 kresiel gubernátorov.

Liberálni kandidáti ale podľa všetkého ovládli niekoľko významných okrskov v Moskve, dokonca aj ten, v ktorom je registrovaný prezident Vladimír Putin.

Hoci lokálne zastupiteľstvá nemajú v krajine veľkú politickú silu, ich podpora a hlas je dôležitým prvkom podpory pre tých, ktorí majú ambíciu ovplyvňovať aj celoštátnu politiku.

Komunálne voľby boli posledným verejným hlasovaním pred marcovými prezidentskými voľbami.

https://euractiv.sk/analyzy/obrana-a-zahranicie/ruska-armada-sucasny-stav-perspektivy-nasledujuceho-desatrocia/

Nízka účasť, početné manipulácie

Volebná účasť však bola nízka. Napríklad Moskva podľa štatistík tesne pred zatvorením volebných miestností zaznamenala len 14 až 15 percentnú účasť.

Podľa niektorých komentátorov môže ísť o protestnú reakciu najmä študentov a mladých, ktorých mobilizovali aktivity opozičného lídra Alexeja Navalneho.

Médiá navyše informujú, že v 6 tisícoch volebných staníc došlo až k 500 prípadom podozrenia z manipulácie.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/moskva-sa-topi-v-odpade-riesit-chce-prezident/

EÚ neuznala anexiu Krymu, neuzná ani voľby

V nedeľu sa po prvý raz v jeho dejinách konali voľby gubernátora aj v krymskom meste Sevastopol. Okrem toho sa v 17 zo 184 tamojších volebných obvodoch konali doplnkové voľby do mestských zastupiteľstiev a v dvoch volebných obvodoch sa uskutočnili voľby do regionálneho parlamentu.

Kvôli ruskej anexii ale výsledky EÚ neuzná. „Európska únia neuznala protiprávnu anexiu Krymu a Sevastopola Ruskou federáciou, a preto neuznáva ani konanie volieb na Krymskom polostrove. EÚ zachováva neochvejnú podporu územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny,” uvádza sa vo vyhlásení hovorcu tohto Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

Referendum o znovuzjednotení Krymu s Ruskom sa konalo v marci 2014, s vyše 80-percentnou účasťou. Iniciatívu podporilo takmer 97 percent voličov Krymu a 96 percent voličov Sevastopolu. Krátko nato ruský prezident Vladimir Putin podpísal zmluvu o zjednotení a parlament v Moskve ju schválil.