array(0) { } NULL EÚ a Egypt: Prvé stretnutie od Arabskej jari – euractiv.sk

EÚ a Egypt: Prvé stretnutie od Arabskej jari

Sámih Šukrí, Federica Mogheriniová a Johannes Hahn. FOTO: Twitter/EC

Prehĺbenie vzájomnej spolupráce a otázky týkajúce sa dodržiavanie ľudských práv boli hlavnými témami Asociačnej rady EÚ-Egypt, ktorá včera zasadala v Bruseli.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová a komisár pre Európsku susedskú politiku Johannes Hahn sa na nej stretli s egyptským ministrom zahraničných vecí Sámihom Šukrím.

Išlo o prvé stretnutie v tomto formáte medzi oboma stranami od apríla 2010, prvé od udalostí známych pod prezývkou “arabská jar” aj napriek tomu, že viacero organizácii na ochranu ľudských práv vyzývalo Mogheriniovú, aby zrušila naplánované stretnutie.

Ľudské práva pre všetkých

„Udržateľnú bezpečnosť a stabilitu možno dosiahnuť iba vtedy, ak budú ľudské práva zaručené a dostupné pre všetkých,“ uviedla Mogheriniová počas spoločnej tlačovej konferencie so svojím rezortným kolegom z Egypta.

Mogheriniovej slová odzrkadľujú situáciu, na ktorú opakovane upozorňujú aj experti na ľudské práva z OSN – neprimeraný zásah režimu prezidenta Abdala Fattáha Sísího voči prívržencom predošlého prezidenta Muhammada Mursího.

Mursí bol piatym prezidentom Egypta, zároveň však prvým demokraticky zvoleným lídrom tejto krajiny. Bývalý šéf islamistickej Strany slobody a spravodlivosti vládol iba jeden rok.

V lete 2013 bol po opakovaných výzvach na odstúpenie zosadený armádou na čele s vtedajším poľným maršalom a súčasným prezidentom Sísím. V roku 2015 bol novou vládou odsúdený na trest smrti, o rok neskôr mu trest znížili na doživotný pobyt za mrežami.

OSN kritizuje aj nový egyptský zákon o mimovládnych organizáciách, ktorý označila za „represívny“ a aj EÚ upozorňuje, že tento zákon znamená porušenie záväzkov Egypta voči medzinárodnému právu v oblasti ľudských práv.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/egyptsky-plyn-zamiesa-karty-na-blizkom-vychode-024160/

Medzery má aj Únia

Kritikou nešetril ani šéf egyptskej diplomacie, ktorý dnes pripomenul EÚ, že má svoje vlastné deficity v oblasti ľudských práv, a spresnil, že Únia by sa mala zaoberať riešením otázok ako xenofóbia a islamofóbia.

EÚ aj Egypt však využili bruselské stretnutie na potvrdenie potreby posilnenia vzájomnej spolupráce v oblasti hospodárskych reforiem, migrácie, bezpečnosti a regionálnej spolupráce.