EÚ: cesta do Iránu sa odkladá

Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Ramin Mehman-Parast povedal, že jedenásťčlenná  delegácia sa rozhodla návštevu zrušiť. Nemecká členka parlamentu a zároveň predsedkyňa delegácie pre vzťahy s Iránom Barbara Lochbihler to poprela.

 „Včera ma iránsky veľvyslanec v Bruseli informoval, že sa im nepodarilo dojednať stretnutie a preto ho museli na poslednú chvíľu zrušiť. Je zvláštne zrušiť stretnutie v takom neskorom štádiu príprav,“ cituje Lochbihlerovú Deutsche Welle.  

Ide už o tretí odklad stretnutia za uplynulých niekoľko mesiacov. „Tentokrát sme sa však dostali ďalej. Dostali sme naše víza, máme naše letenky,“ uvádza Lochbihlerovej vyhlásenie Wall Street Journal.

Proti stretnutiu pôvodne namietali aj Spojené štáty a označili ju za kontraproduktívnu. Skupina amerických zákonodarcov dokonca poslala predsedovi Európskeho parlamentu Jerzymu Buzekovi list, ktorý proti návšteve Iránu namietal. Návšteva by mohla podľa nich vyslať zlý signál v čase, keď Spojené štáty, Rusko, Čína, Francúzsko, Veľka Británia a Nemecko vyvíjajú svorne nátlak na Irán kvôli jeho jadrovému programu.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA tvrdí, že stretnutie sa zrušilo práve kvôli námietkam členov amerického Kongresu. Rovnako reaguje aj Lochbihler: „Izolované hlasy v rámci Kongresu a Európskeho parlamentu, ktoré sa vyjadrovali proti stretnutiu, poskytli Iránu jednoduché ospravedlnenie pozastaviť návštevu z dôvodov „mediálneho tlaku“.“

Podľa Boston Globe sa v rovnakom čase americký senátor a neúspešný kandidát na prezidenta John Kerry pokúšal získať súhlas k návšteve Irán kvôli sérii neformálnych rozhovorov s tamojšími predstaviteľmi. Iránsky parlament však jeho žiadosť zamietol.  

„Vzťahy medzi Iránom a Spojenými štátmi nie sú v takom stave, že by séria neformálnych stretnutí a rozhovorov viedla k nejakým výsledkom,“ povedal podľa iránskej polooficiálnej tlačovej agentúry Fars člen iránskej parlamentnej komisie Kazzem Jalali.