Eskalácia napätia v severnom Pacifiku znepokojuje aj Európu

FOTO: EurActiv.com/Shutterstock

Po ostrých slovách amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámil Pchongjang, že zvažuje plány preventívneho útoku na ostrov Guam, ktorý je americkým teritóriom. Prezident Trump ešte v utorok varoval, že pokiaľ Severná Kórea vystupňuje jadrovú hrozbu, stretne sa s „ohňom a hnevom”.

Európska únia včera uviedla, že je znepokojená napätou situáciou ohľadom Severnej Kórey. Situácia môže byť podľa Únie vyriešená iba pokojnou cestou.

Čítajte aj: Vojenský potenciál KĽDR

Znepokojená Európa

Hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky EÚ Federicy Mogheriniovej povedala, že EÚ má z najnovšieho vývoja „veľké obavy“.

Trvalý mier a denuklearizácia Kórejského polostrova sa musí dosiahnuť mierovými prostriedkami. To vylučuje vojenskú akciu, uviedla hovorkyňa Catherine Rayová. Podľa nej si Pchjongjang musí bezodkladne a bezpodmienečne splniť svoje povinnosti, vyplývajúce z rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/nove-americke-sankcie-odpoved-kremla-co-na-unia/

Aj nemecká vláda vyjadrila včera znepokojenie nad „rétorickou eskaláciou“ medzi USA a Severnou Kóreou v súvislosti s jej jadrovým programom.

Hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí Martin Schäfer uviedol, že vyriešeniu situácie nepomôže vojenský zákrok ani ďalšie „rinčanie zbraňami“.

Nemecko podporuje návrh amerického ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona na rokovania s Pchjongjangom, ak zastaví raketové skúšky. Rovnako tak požaduje implementovanie nedávno sprísnených sankcií BR OSN voči Severnej Kórei.

https://euractiv.sk/kratke-spravy/kratke-spravy/lajcak-treba-vyvinut-tlak-na-pchjongjang-aby-prestal-rincat-zbranami/

Okrem Nemecka medzi prvými európskymi krajinami reagovalo na napätú situáciu aj Francúzsko. Zainteresované strany vyzvalo, aby odvrátili ďalšiu eskaláciu.

„Vyzývame všetky strany, aby konali zodpovedne,“ povedal v stredu hovorca vlády Christophe Castaner novinárom na tlačovej besede.

Opatrná a uvážlivá Čína

Čínska vláda rovnako včera vyzvala USA a Severnú Kóreu, aby sa už neprovokovali. „Súčasná situácia na (Kórejskom) polostrove je veľmi komplikovaná a citlivá,“ uvádza sa v stanovisku čínskeho ministerstva zahraničných vecí pre agentúru DPA.

Čína vyslovila nádej, že všetky relevantné strany sa budú vyjadrovať opatrne a konať uvážlivo. Taktiež by sa už nemali navzájom provokovať a mali by sa vyhnúť ďalšej eskalácii situácie. Peking pritom vyzval na rýchly návrat k dialógu a rokovaniam.

Podľa amerického prezidenta by Čína mohla situáciu vyriešiť v okamihu, zodpovednosti sa ale stráni, písal na svojom účte na sociálnej sieti.