Výpadok tretieho bloku Záporožskej jadrovej elektrárne, s reaktorom s výkonom približne 1000 megawattov, zhoršil energetickú situáciu na Ukrajine a zanechal viacero dedín a miest bez elektrickej energie.
Ukrajinský minister pre energetiku Volodymyr Demčišin už požiadal domáce priemyselné firmy a spotrebiteľov, aby dobrovoľne znížili svoju spotrebu. „Ak uvidíme obmedzenie spotreby, sľubujem, že požiadam regulačný úrad, aby prestal zastavovať dodávky,“ vyzval vo štvrtok Demčišin.
Minister zároveň požiadal, aby priemyselné firmy presunuli výrobu na noc, výmenou za atraktívnejšie tarify.
Kvôli neistým dodávkam zemného plynu z Ruska bola Ukrajina nútená prejsť na uhlie. To sa však kvôli nepokojom na východe krajiny, kde sa nachádza väčšina ukrajinských uhoľných baní, stáva nedostatkovým tovarom.
Ukrajinská spoločnosť Ukrenergo v utorok (2. december) vyhlásila, že zásoby uhlia tepelných elektrární sú asi o 65% nižšie ako v decembri 2013. „Len päť elektrární má dostatok uhlia na najbližšie 4 dni,“ dodal hovorca Ukrenerga.
Ukrajina sa pokúšala dodávky nahradiť dovozom uhlia z Juhoafrickej republiky. Obchodná a logistická spoločnosť však odmietla ďalej s Ukrajinou spolupracovať. „Sme komerčná spoločnosť. Nechceme byť zatiahnutí do politického konfliktu,“ zdôvodnil pre Bloomberg odstúpenie od zmluvy šéf firmy Steel Mont Trading Rajesh Saraiya.
Jedinou rýchlou alternatívnou ostáva dovoz uhlia z Ruska. Dodávky sú však podľa zástupcov ukrajinskej vlády nepredvídateľné a neisté. Moskva zastavila pôvodné dodávky čierneho uhlia k 21. novembru.
Incident v jadrovej elektrárni
Nehoda v najväčšej ukrajinskej jadrovej elektrárni Záporožská nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie obyvateľstva či životné prostredie, potvrdil to francúzsky Ústav radiačnej ochrany a jadrovej bezpečnosti IRSN.
Ukrajinský minister pre energetiku Volodymyr Demčišin v stredu oznámil, že v piatok (28. november) došlo k nehode v jednom zo šiestich blokov jadrovej elektrárne na juhovýchode Ukrajiny. Incident bol spôsobený skratom v systéme a „v žiadnom prípade nebol spojený s výrobou elektrickej energie,“ dodal Demčišin. Minister zároveň potvrdil, že reaktor by mal byť plne funkčný už v dnes (5. novembra).
Záporožská jadrová elektráreň bola do prevádzky spustená v novembri 1984 a v súčasnosti energiou zásobuje jednu pätinu Ukrajiny. Celkový výkon elektrárne je 6000 megawattov.
Druhý Černobyľ zatiaľ nehrozí
Výbuch a následný požiar v jadrovej elektrárne Černobyľ v roku 1986 bol spôsobený ľudskou chybou.
Séria výbuchov rozšírila oblak rádioaktívneho prachu naprieč Európou. Ukrajina, Bielorusko a Rusko odhadujú počet obetí katastrofy na niekoľko tisíc, zatiaľ čo environmentálna organizácia Greenpeace tvrdí, že nehoda si celosvetovo vyžiadala až 93 000 predčasných úmrtí.
Problémom bolo, že sovietsky režim haváriu tajil ešte niekoľko dní, čím zabránil prijatiu efektívnych opatrení na ochranu obyvateľstva susedných štátov.
Po černobyľskej katastrofe bol prijatý medzinárodný dohovor, ktorým sa štáty zaviazali okamžite informovať Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu o akomkoľvek incidente, ktorý by mohol zasiahnuť a ohroziť iné krajiny.
TASR/EurActiv.sk