EK: Spojené štáty nemôžu uzatvárať bilaterálne obchodné dohody s členmi EÚ

Lídri v talianskej Taormine počas stretnutia G7 (Zdroj: EC/AV Services)

Predseda Európskej komisie v stredu (31. mája) obvinil americkú vládu z toho, že hľadá možnosti, ako uzatvárať bilaterálne obchodné dohody s jednotlivými členskými štátmi. Jean-Claude Juncker oznámil, že sám zablokuje akýkoľvek pokus o prelomenie jednotnej pozície bloku v obchode.

„Hovoria: Nechceme vyjednávať s vami ako Európskou úniou, ale s každým členským štátom osobitne,“ parafrázoval Juncker.

Zmluvy EÚ hovoria jasne

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku, Federica Mogherini pripomína, že „pokiaľ je krajina členským štátom EÚ, neexistuje možnosť dvojstranného rokovania o akejkoľvek obchodnej dohode s tretími stranami“.

Tento princíp je podľa nej „zakotvený v zmluvách a platí pre všetky členské štáty, pokiaľ ostávajú členmi, a to až do posledného dňa svojho členstva,“ uviedla .

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/unie-uz-vie-ake-obchodne-dohody-maju-schvalovat-aj-narodne-parlamenty/

Pokračujúce snahy o obchodné dohody

Predseda Komisie včera vyjadril aj obavy z protekcionistického postoja Washingtonu v oblasti obchodu.

„Vysvetlili sme pánovi Trumpovi, že nie je dobré, aby sa USA stiahli z medzinárodného ekonomického prostredia. Ale on to chce urobiť. Som proti tomu, ale jemu na mojom názore aj tak nezáleží,“ zažartoval Juncker.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/tusk-sa-s-trumpom-nezhodol-v-obchodnej-klimatickej-politike-ani-vztahu-k-rusku/

Príkladom amerických snáh obchodné dohody uzatvárať môže byť aj návšteva nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vo Washingtone.

Podľa zdrojov portálu EurActiv.com blízkych nemeckej vláde, Trumpova administratíva sa ešte v marci pokúšala o podpísanie bilaterálnej dohody s Nemeckom. Kancelárka však údajne návrh odmietla s tým, že Nemecko je súčasťou jednotného trhu EÚ a o podobnej dohode môže rokovať len Únia.