Členské štáty “hladko schválili” predĺženie sankcií voči Krymu

krym

Ruské vojenské cvičenie na Kryme. FOTO: TASR/AP/Pavel Golovkin

Predĺženie ekonomických sankcií uvalených na polostrov Krym dnes podporili predstavitelia členských štátov EÚ.

Pre TASR to potvrdili diplomatické zdroje z prostredia EÚ. Rozhodnutie ešte musia potvrdiť únijní ministri zahraničných vecí.

Obmedzený import a export

Veľvyslanci členských štátov pri EÚ v utorok 6. júna podľa diplomatických zdrojov “hladko schválili” predĺženie ekonomických sankcií, ktoré v roku 2014 uvalila Únia na polostrov Krym a mesto Sevastopoľ anektované Ruskom.

Únia sankciami vyjadruje nesúhlas s nelegálnou ruskou anexiou oboch pôvodne ukrajinských území z marca 2014.

Na základe sankcií je zakázaný dovoz výrobkov pôvodom z Krymu a Sevastopoľa na územie EÚ. Na druhej strane, bol zablokovaný európsky export tovarov a technológií z oblasti dopravy, telekomunikácií a energetiky vrátane ťažobných technológií pre ropu a plyn.

Žiadny cestovný ruch

Pod sankcie spadá aj cestovný ruch, keď európske cestovné kancelárie majú zakázané organizovať zájazdy a pobyty na Kryme a v Sevastopole. Znamená to, že výletné lode môžu zakotviť na polostrove len v prípade núdze.

Sankcie rovnako znamenajú, že občania a podniky z členských štátov EÚ nemôžu investovať na polostrove alebo kúpiť si tam nehnuteľnosť.

O predĺžení sankcií rozhodnú únijní ministri zahraničných vecí zrejme počas zasadnutia, ktoré sa bude konať o dva týždne v Luxemburgu.