array(0) { } NULL Číňania majú záujem o strategické podniky, západné štáty chcú viac kontroly – euractiv.sk

Číňania majú záujem o strategické podniky, západné štáty chcú viac kontroly

Angela Merkelová

Kancelárka Angela Merkelová na návšteve v Číne. FOTO: TASR/AP/Axel Schmidt

Taliansko, Francúzsko a Nemecko požiadali Európsku komisiu (EK), aby posilnila existujúce pravidlá, ktoré umožňujú členským štátom blokovať niektoré zahraničné akvizície európskych podnikov.

V utorok 22. augusta to uviedla dva talianske denníky.

Možnosť blokovať investície

V žiadosti sa uvádza, že je potrebné zvýšiť právomoci tak, aby bolo možné obmedziť alebo stanoviť podmienky pre potenciálnych kupcov, ktorí nerešpektujú trh a nerešpektujú pravidlá reciprocity pre akvizície, napísali Il Sole 24 Ore a La Stampa s odvolaním sa na obsah listu, ktorý unikol.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/cinania-rokuju-v-bruseli-o-obchode-najskor-stopnite-dumping-odkazuju-firmy/

Vedúci predstavitelia Európskej únie (EÚ) sa v júni dohodli, že zvážia preverovanie investícií štátnych čínskych firiem a Francúzsko, Nemecko a Taliansko podporili myšlienku umožniť EÚ blokovať čínske investície.

List bol Komisii odoslaný 28. júla a predchádzal mu podobný list z februára. Hoci sa nezmieňuje o žiadnych krajinách alebo konkrétnych firmách, zdá sa, že bol motivovaný nedávnymi akvizíciami Číňanov v Európe.

Nahlasovanie citlivých operácií

Podľa návrhu by sa mali posilniť právomoci v prípade, že cieľové spoločnosti sú považované za strategické a ich prevzatie financujú štátne fondy alebo agentúry, uvádza sa v 10-stránkovom dokumente.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/europa-bojuje-s-protekcionizmom-vo-svete-na-svojej-ochrane-sa-nevie-dohodnut/

“Nie je to forma protekcionizmu, ale skôr poskytuje možnosť monitorovať operácie, ktoré sú nezlučiteľné s európskymi pravidlami,” citovali noviny La Stampa talianskeho ministra priemyslu Carla Calendu.

Tieto tri krajiny odporučili, aby podľa nových regulácií, ktoré by však nemali nahrádzať národné pravidlá, členské štáty oznámili Komisii každých šesť mesiacov všetky korporátne investície z krajín mimo bloku, s výnimkou investícií v sektore obrany.