Čína prechádza na zelenú ekonomiku, všíma si IEA. Komunisti si chcú udržať moc

Smog v Šanghaji. FOTO: Pixabay

Článok je súčasťou série o energetických inováciách pred Stredoeurópskou energetickou konferenciou – SET Plan 2017, ktorá sa koná v novembri a v decembri v Bratislave.

Tohtoročný Svetový energetický výhľad (World Energy Outlook – WEO), ktorý vyšiel 14 novembra, sa sústredí na Čínu.

Podľa vlajkovej publikácie Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) je Čína “jedným z hlavných ťahúňov” svetovej energetickej transformácie, ktorej hlavnými charakteristikami sú vyššia spotreba energie na strane dopytu a zvýšená elektrifikácia a podiel solárnej energie na strane ponuky.

“Výsledkom novej fázy v rozvoji krajiny je hospodárstvo, ktoré je bude menej závislé od ťažkého priemyslu a uhlia… Silnejší dôraz na čistejšie energetické technológie, ktorý je z veľkej časti motivovaný zlepšením zlej kvality ovzdušia, zároveň katapultuje Čínu do pozície svetového lídra vo veternej, solárnej a jadrovej energii ako aj v elektromobiloch. Okrem toho z nej robí zdroj viac než štvrtiny predpokladaného rastu v spotrebe zemného plynu.”

Aký je politický a ekonomický kontext za novou hospodárskou stratégiou Pekingu? “Zlepšenie ovzdušia sa dostalo do centra záujmu Komunistickej strany ako dôležitý faktor pre udržanie verejnej podpory,” povedal pre EurActiv.sk Richard Q. Turcsányi, zástupca riaditeľky v bratislavskom Inštitúte ázijských štúdií.

Špinavé ovzdušie už nie je “hmla”

WEO 2017 pripomína výzvu čínskeho prezidenta na “revolúciu v energetike”, “boj proti znečisteniu” a prechod na model hospodárstva založený na službách. Dôraz dáva na elektrinu, zemný plyn a čistejšie, vysoko efektívne digitálne technológie.

Turscányi hovorí, že “revolučný jazyk” má byť signálom pre verejnosť, že strana si problém uvedomuje a pracuje na jeho riešení napriek tomu, že jej v tom bránia rôzne sily. “Podobne sa napríklad čínski lídri vyjadrili aj o chudobe, ktorej taktiež vyhlásili vojnu,” vysvetľuje sinológ.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/iea-buducnost-praje-plynu-obnovitelnym-zdrojom-elektromobilom/

Podľa neho sa Čínski lídri prestali problému znečistenia, ktoré predtým vydávali za “hmlu”, vyhýbať. “Už niekoľko rokov je v Číne veľmi vysoké povedomie o kvalite ovzdušia. Napríklad hodnoty PM 2,5 (emisie zo spaľovacích motorov) sa rutinne sledujú na telefónoch; znečistenie je vnímané ako rovnako dôležitý faktor počasia ako napríklad teplota,” vysvetľuje expert.

“Čínska (komunistická) strana bola prinútená tento problém riešiť, ak nechcela riskovať stratu legitimity a tým ohrozenie svojej vlády,” tvrdí Turscányi a dodáva, že silná podpora verejnosti, ktorú strana má, nie je len výsledkom politických represií.

“Kým niekoľko posledných desaťročí bol svätým grálom bezohľadný ekonomický rast, dnes je situácia podstatne viac v rovnováhe. Napríklad miestni funkcionári už nie sú povyšovaní len na základe rastu, ale aj na základe environmentálnej situácie a iných faktorov,” všimol si Turscányi.

Hlavný oponent: miestne podniky

Pre WEO 2017 je Čína “pri (globálnej) transformácií na nízkouhlíkové hospodárstvo kľúčovou a rozhodujúcou hybnou silou.” Jej trh, technológie aj zahraničné investície sa stávajú zelenšími.

Podľa Scenára nových politík, ktorý je súčasťou WEO a berie do úvahy nedávne záväzky štátov, bude do roku 2040 stáť tretina veterných a fotovoltaických elektrární v Číne. Čínske investície tvoria viac než 40 percent svetových investícií do elektromobilov.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/chcete-investovat-obnovitelnych-energii-chodte-ciny/

Slovenský expert však varuje, že energetická transformácia Číny nie je hladká: “Napriek tomu, že je Čína autoritatívna, komunistické vedenie nevie len tak jednoducho presadiť také komplexné zmeny ako energetický obrat k obnoviteľným zdrojom.”

Hlavným oponentom sú miestne podniky, ktorých ekonomický model nie je priateľský k životnému prostrediu.

“Mnohé z týchto podnikov vlastnia provinčné alebo regionálne vlády a vplyv centrály je nižší… Kým záujem najvyššieho vedenia je udržať legitimitu strany, záujmy nižších jednotiek sú často čiastkové,” hovorí Turcsányi. Napríklad môže dramaticky vzrásť lokálna miera nezamestnanosti.

Zelená a autoritárska krajina

Podľa WEO 2017 bude ďalej rásť aj čínska spotreba fosílnych palív. “Na Čínu pripadá štvrtina očakávaného rastu v dopyte po zemnom plyne. Predpokladaný objem dovozu 280 miliónov kubických metrov (bcm) v roku 2040 je druhý najväčší po Európskej únii a robí z Číny významného hráča na globálnom trhu s plynom,” píše sa v tlačovej správe.

Napriek opatreniam, ktoré majú zvýšiť efektivitu spaľovacích motorov a zvýhodniť elektromobily, Čína okolo roku 2030 nahradí Spojené štáty na poste najväčšieho spotrebiteľa ropy.

https://euractiv.sk/clanky/veda-a-inovacie/cina-ma-bublinu-na-trhu-s-elektromobilmi-chce-ju-riesit-kvotami/

Len spotreba uhlia už zažila svoj vrchol – v roku 2013. Očakáva sa, že do roku 2040 klesne o 15 percent.

Turscányi si myslí, že znižovanie spotreby uhlia nebude radikálne. “Obrovské časti Číny majú zastaralé produkčné metódy a centrálna vláda si nemôže dovoliť zastaviť celú ekonomickú produkciu regiónov s miliónmi obyvateľov,” vysvetľuje expert. Podľa neho bude trvať roky, kým sa zmeny začnú prejavovať.

Napriek tomu je podľa Turscányiho “zaujímavé, že autoritárska Čína má skutočne vytvorené silnejšie incentívy na to, aby sa stala lídrom v obnoviteľných zdrojoch, než napríklad západné demokratické krajiny.”