Európska komisia včera, 18. januára oznámila, že navrhuje Rade EÚ postupnú integráciu Chorvátska do Schengenského informačného systému (SIS), najširšieho systém zdieľania informácií zameraného na kontrolu hraníc a riadenie bezpečnosti v Európe.
Posilnenie spolupráce
Exekutíva EÚ zdôraznila, že zapojenie Chorvátska do SIS znamená ďalší dôležitý krok v posilňovaní efektívnej výmeny informácií medzi členskými štátmi a prispeje k zvýšeniu bezpečnosti európskych občanov.
V praxi to znamená užšiu spoluprácu medzi Chorvátskom a ďalšími členskými štátmi Schengenu, ako aj dôkladnejšiu výmenu informácií s krajinami pridruženými k Schengenskej dohode (Island, Nórsko a Švajčiarsko).
Užšia spolupráca sa bude týkať hlavne pátrania po hľadaných osobách spojených s trestnou činnosťou, po nezvestných osobách a niektorých objektoch (odcudzené vozidlá či doklady).
Na základe schengenského hodnotiaceho procesu Chorvátsko splnilo technické a právne požiadavky, aby začalo s postupnou integráciou do SIS; v súčasnej fáze je chorvátska strana schopná prevádzkovať Schengenský informačný systém iba za účelom cezhraničnej spolupráce pri presadzovaní práva.
Do Schengenu v roku 2018
Ešte v júli minulého roka sa bývalý chorvátsky minister zahraničných vecí Miro Kovač a bývalý minister vnútra Vlaho Orepič vyjadrili, že Chorváti by mohli vstúpiť do Schengenu v roku 2018:
„Verím, že všetky prípravy dokážeme dokončiť do konca roka 2016,“ vyhlásil Orepič.
Kovač dodal, že nemožno očakávať, že krajina by sa k schengenskému priestoru pridala skôr ako v roku 2018. Ako príčinu vidí budúcoročné voľby vo Francúzsku a Nemecku.
„Po voľbách príde v týchto dvoch kľúčových európskych krajinách nová vláda. Preto si myslím, že Chorvátsko sa do Schengenu bude môcť začleniť až v priebehu roka 2018,“ upozornil minister.
Na správnej ceste
Eurokomisia balkánskej krajine poskytla prostriedky v objeme 120 miliónov eur. Tie majú slúžiť na zosúladenie sa zo schengenskými štandardmi. Vláde sa z nich do júla podarilo vyčerpať 81 %.
„To len ukazuje, že Chorvátsko je na správnej ceste a vstup do Schengenu v tomto ohľade predstavuje ďalší významný krok, skonštatoval Orepič.
Chorvátsko každoročne navštevujú milióny turistov z celej Európy a krajina sa pre nich stala obľúbenou dovolenkovou destináciou. Šéf chorvátskeho zastúpenia Európskej komisie Branko Baričevič práve v tom vidí veľký potenciál krajiny.
„Chorvátsko sa postupne blíži k vytúženému cieľu. Aby sme ho dosiahli, potrebujeme splniť isté požiadavky, ktorými prispejeme k udržaniu bezpečnosti, dôvery a voľnému pohybu.